Menu English

Od pondělí do čtvrtku u nás probíhá mezinárodní konference Galaxies at Crossroads: Outflows and IMF in the VLT/ELT/ALMA/JWST era. Proto máme bohužel pro normální lidi zavřeno.

Přijďte se podívat na festival planet

Březnový festival planet – tak lze označit dění na pozemské obloze v několika následujících týdnech. Ihned po západu Slunce můžeme spatřit Merkur, Venuši, Jupiter i Mars. O pár hodin později se k nim přidá také Saturn. Na některé z těchto planet se zaměří i dalekohledy Hvězdárny a planetária Brno.

Podivuhodné divadlo předvede především nápadná Venuše s Jupiterem. Na počátku března spatříme největší planetu Sluneční soustavy asi deset úhlových stupňů nad Venuší. Žádný dalekohled potřebovat nebudeme, obě tělesa budou velmi zřetelná dokonce i za soumraku, na velmi světlé obloze.

Úhlová vzdálenost slabšího Jupiteru a zhruba pětkrát jasnější Venuše se bude den za dnem rychle zmenšovat. Rendezvous vyvrcholí mezi pondělím 12. března a středou 14. března, kdy obě zářivé planety vytvoří „dramatickou dvojhvězdu“ širokou pouze tři úhlové stupně. Úžasné zátiší přitom zcela jistě upoutá pozornost i náhodných kolemjdoucích. Bohužel, v dalších večerech budeme sledovat pozvolnou rozluku této dvojice. Viditelnost Venuše se bude i nadále zlepšovat, naopak Jupiter se ještě více přiblíží ke Slunci, aby nakonec zmizel v jeho záři.

Venuše
„Ale to je přece Měsíc!“  diví se lidé, kteří vidí Venuši v dalekohledu poprvé. Nenechte se však mýlit. Ačkoli i u Venuše pozorujeme její fáze podobně jako u Měsíci, na rozdíl od Měsíce nevidíme Venušin povrch, nýbrž její hustou a neprůhlednou atmosféru. Venuši starověké civilizace spojovali s krásou, hojností, láskou, půvabem a často si tuto „bludnou hvězdu“ ztotožňovali s bohyněmi těchto vlastností. Pokud je pozorovatelná před východem Slunce nad východním obzorem, označujeme ji jako jitřenku, pokud  ji spatříme po západu Slunce nad západním obzorem, můžeme ji nazývat večernicí.

Jupiter
Těšit se můžeme také pohledem na další dominantu – plynného obra –  planetu Jupiter. U něj lze dalekohledem zahlédnout nejen detaily přímo v atmosféře, ale také jeho čtyři měsíce: Ió, Európu, Ganymedés, a Kallistó. Ty spolu s Jupiterem můžeme vnímat jako zmenšený model Sluneční soustavy.

Mars
Po celý březen najdeme Mars v souhvězdí Lva a s ohledem na jeho malou úhlovou velikost na jeho kotoučku dalekohledem zahlédneme nejvýš světlou polární čepičku a nejvýraznější tmavé skvrnky. Jasností se Mars přiblíží k Síriovi ze souhvězdí Velkého psa, na rozdíl od něj ale zaujme velmi nápadným, naoranžovělým odstínem.

Setkání planet Venuše a Jupiter, stejně jako nápadný Mars sledujeme dalekohledy Hvězdárny a planetária Brno od pondělí do neděle vždy od 20.00 hodin, avšak pouze za jasného počasí. Komentované prohlídky trvají přibližně hodinu, v případě dostatku času se díváme i na objekty vzdálenějšího vesmíru. V každém případě doporučujeme se teple obléci.