Menu English

Jsme v provozu! Ptáte se na podmínky návštěvy? Při vstupu do sálu digitária budete požádáni o předložení QR kódu či jiného dokumentu o očkování nebo o prodělání. Výjimkou jsou děti do 12 let, ty nepotřebují žádný test. Ve věku od 12 do 18 let akceptujeme test. Všichni se musí během projekce chránit respirátorem (do 12 let rouškou). Školní výpravy mají jiný režim. Moc děkujeme za pochopení.

Premiéra představení Hvězda jménem Slunce

UVÁDÍME NOVÝ POŘAD „HVĚZDA JMÉNEM SLUNCE“

Hvězdárna a planetárium Brno uvádí od října nové, představení pod umělou oblohou velkého planetária s názvem Hvězda jménem Slunce.

„Důvodů, proč uvést toto představení, bylo hned několik,“ prozrazuje autor scénáře i režisér Jan Píšala. „Sluneční téma v planetáriu dlouhou dobu nebylo, takže určitě není na škodu si připomenout, že kromě hvězd z noční oblohy máme nad hlavou také hvězdu jménem Slunce. U Slunce navíc operuje řada nových sond, které nám zprostředkovávají detailní pohled na jeho povrch – jako nikdy před tím. A samozřejmě lze zmínit i to, že se právě teď nacházíme v období tzv. slunečního maxima, kdy můžeme na Slunci pozorovat ve zvýšené míře třeba sluneční skvrny nebo sluneční erupce.“

Pořad tak doplní výjimečné videosekvence pořízené na speciálních slunečních družicích, díky nimž sledujeme Slunce v podstatě neustále. Zajímá-li vás, kterak se proměňuje sluneční povrch v různých oborech spektra, pak si právě v tomto představení přijdete na své. Slunečními skvrnami počínaje, přes dynamicky se měnící protuberance až po mohutné sluneční erupce způsobující na Zemi polární záře. Představení hvězda jménem Slunce uvádíme pro veřejnost od 3. října každou středu, pátek a sobotu vždy v 18.00 hodin. Autorem scénáři i režisérem je Jan Píšala. Pořad namluvil Zdeněk Junák a je vhodný i pro děti starší 12 let.

 

Informace pro novináře:

Uzavřena předpremiéra pořadu Hvězda jménem Slunce, spolu se znovuotevřením zrekonstruované kopule o průměru 7 metrů a vernisáží výstavy o Evropské jižní observatoři, proběhne v úterý 2. října v 18.00 hodin.