Menu English

Prázdninové menu

Léto na konci vesmíru

Letos o prázdninách se budou na Hvězdárně a planetáriu Brno dít neuvěřitelné věci! V představení Říše světla se můžete vydat na cestu historií našeho vesmíru a vlastně i nás samotných. Pro nejmenší hvězdáře jsou připraveny reprízy všech pohádkových pořadů uvedených za poslední dva roky v digitálním planetáriu. Pro romantiky pozorování večerní oblohy a také padajících hvězd. Pro ty, co rádi zakotví u malých ostrůvků klidu, cvičení jógy a rozjímání pod umělou hvězdnou oblohou malého planetária.

Vydejte se do Říše světla

Představení Říše světla s řadou dechberoucích vizualizací, vynikající hudbou a podmanivým komentářem, vypráví příběh tohoto světa, od Velkého třesku až po současnost. Celý vesmír je velkým živým organizmem, ve kterém se rodí, vyvíjejí i umírají jak lidé, tak planety, hvězdy i celé galaxie. Na jedné konkrétní planetě se dokonce před čtyřmi miliardami roků zrodil a začal vyvíjet inteligentní život… Jakými cestami se šířil a kam až dospěl?

V první části uvidíte obrazově-hudební oratorium vyprávějící příběh našeho vesmíru. Poté se dozvíte, jak na letní obloze zahlédnout umělou družici. A nakonec zažijete virtuální skok ze samotného prahu vesmíru – na padáku z výšky 40 kilometrů. Představení Říše světla pochází z dílny německé společnosti Softmachine, českou verzi namluvil Marek Vašut. Představení je vhodné od 10 let. Uvádíme každou středu, čtvrtek, pátek a sobotu v 18.00 a 20.00

Příběhy pro nejmladší návštěvníky

Kouzelný útes – Kaluoka’hina: Moře a oceány naší planety ukrývají neuvěřitelná tajemství. Jedním z těch nejcennějších je útes Kaluoka’hina. Každou středu v 16.00.

Vzhůru nohama: O holčičce, která chodila hlavou dolů. Po jedné jarní bouřce má naše hrdinka velmi zvláštní pohled na celý svět. Každý čtvrtek v 16.00.

Zula hlídka: Dobrodružství v čase: Odvážní komiksáci se ve svém speciálním létajícím talíři vydají pozpátku v čase. Každý pátek v 16.00.

Se zvířátky o vesmíru: Ježek, zajíc, krtek a sova jsou čtyři kamarádi, kteří se sešli na kraji lesa, aby prozkoumali hvězdářskou základnu. Každou sobotu v 16.00.

Vesmír na vlastní oči

Proč také přijít v létě na Hvězdárnu a planetárium Brno? Třeba proto, že se můžete podívat na večerní oblohu. Připraveny jsou pro vás moderní dalekohledy i skvělí průvodci. Za jasného počasí se díváme na nejrůznější tělesa Sluneční soustavy – umělé družice, Měsíc, planety, ale určitě zabrousíme i dál do vesmíru. Na dohled je totiž řada barevných dvojhvězd, hvězdokup všech tvarů a při troše štěstí i nějaká ta galaxie. Pozorování trvá zhruba hodinu a v každém případě je dobré se na něj teple obléknout! Každou středu, čtvrtek, pátek a sobotu v červenci od 21.30, v srpnu od 21.00.

Noc padajících hvězd

Ze středy 12. srpna na čtvrtek 13. srpna nezůstávejte doma. Teple se oblečte, lapněte karimatku se spacákem a vydejte se na Kraví horu. Hvězdárna a planetárium Brno a Sportovně rekreační areál Kraví hora si pro vás připravili pozorování meteorů z roje Perseid. Výjimečná Noc splněných přání začíná ve středu 12. srpna kolem 22. hodiny a končí až za svítání ve čtvrtek 13. srpna. Nejvíc meteorů máte šanci zahlédnout od půlnoci do rána. Čekání na ně vám zpestří prolétající umělé družice, třeba Mezinárodní kosmická stanice. Podíváte se také na nejnápadnější letní souhvězdí a jasné hvězdy. Pozorování však bude nejen romantické, ale i s příchutí hrozivé katastrofy. Těleso, které Perseidy stvořilo, je totiž považováno za jedno z nejnebezpečnějších, jaké lidstvo kdy poznalo! Zda příznivé počasí umožní pozorování, zjistíte s několikadenním předstihem na www.facebook.com

Relaxujte za světla i tmy

Jóga? Proč ne! V netradičním prostředí Hvězdárny a planetária Brno pořádáme lekce vhodné pro začátečníky i pokročilé. Jóguje se za každého počasí – buď na střeše anebo vnitřních prostorách. A kdo je méně akční, přijde na Relaxaci pod hvězdami. Ač je již stařečkem, umí naše malé planetárium vykouzlit nádhernou hvězdnou oblohu, kterou v přesvětleném Brně nikde nespatříte. Dojděte si odpočinout a chvíli, občas i v tichosti, posedět pod hvězdami za zvuku příjemné melodie a pohodového povídání.. Nebudete zahlceni ani astrofyzikou ani vyspělou technikou, nic vás nebudeme učit. Pokusíme se vás provést skutečnou relaxací s pomocí vesmíru a bájných příběhů a zbavit vás aspoň na chvíli všech starostí všedních dnů.

Prožijte příběh Sluneční soustavy

Ačkoli zde neuvidíte hvězdnou oblohu, v sále exploratoria se pomocí velkoplošných ilustrací, jedinečného vizuálního systému, interaktivních i mnoha dalších vzácných exponátů vydáte na cestu Sluneční soustavou. Sáhnete si na meteorit o váze přes 21 kilogramů, který dopadl asi před milionem let na území severního Švédska. Pohrajete si s několika kinetickými experimenty a seznámíte se třeba s tím, jak obíhají umělé družice kolem Země, kolik by vážila ta stejná krabice džusu na různých tělesech Sluneční soustavy, anebo jak rozhoupat Foucaultovo kyvadlo. Zvážíte se také na různých planetách a některých hvězdách.