Menu English

Pondělí 21. října: Kometa Tsuchinshan-ATLAS slábne a je na hranici viditelnosti bez dalekohledu i na tmavé, světlem nerušené obloze. Pokud si chcete pohled na kometu skutečně užít, musíte utéct z města a vzít si na pomoc triedr nebo jiný malý dalekohled. Nenechte se přitom zmást vytuněnými fotografiemi. Kde ji vlastně hledat? Na bezoblačném nebi od cca 19 do cca 20.30 nad západním obzorem. Přijít také může za námi do parku vedle hvězdárny, kde jsou za jasného počasí připraveny dalekohledy s velkým zorným polem.

Podívejte se na velké sluneční skvrny

Podívejte se na velké sluneční skvrny

Na povrchu Slunce je v těchto dnech patrná dvojice obrovských slunečních skvrn. Jsou tak veliké, že k jejich zahlédnutí nepotřebujete žádný speciální dalekohled. Jen si musíte oslnivé Slunce zeslabit pomocí speciálního filtru.

Sluneční skvrny budou pozorovatelné ještě několik dní. Dokonce i bez dalekohledu je rozeznáte jako větší a menší tečku viditelnou na povrchu Slunce. Jejich výskyt navíc doprovází rozsáhlé erupce, takže nejsou vyloučeny ani polární záře.

latest_4096_HMII

Snímek povrchu Slunce ve viditelném světle pořízený sondou Solar Dynamic Observatory  v pondělí 4. září ráno.

Co jsou vlastně skvrny zač?

Nic jiného než chladnější místa ve fotosféře – viditelné tenké slupce Slunce. Zatímco teplota slunečního povrchu je zhruba šest tisíc stupňů Celsia, u slunečních skvrn klesá na čtyři tisíce stupňů. Proto se díky kontrastu se zářivějším okolím zdají temné, i když ve skutečnosti temné nejsou. Vždyť tekuté železo v tavící peci dosahuje teploty jenom 1500 stupňů Celsia a vlákno halogenové žárovky 3200 stupňů Celsia. Za vznikem slunečních skvrn jsou poměrně komplikované procesy probíhající v magnetickém poli Slunce.

Jak se na skvrny podívat?

Při sledování Slunce bez dalekohledu můžete s úspěchem využít i „brýle“, se kterými jste možná sledovali některé z minulých zatmění Slunce. Sáhnout lze také po temných svářečských filtrech číslo 13 nebo 14, které se prodávají například v obchodech s pracovními pomůckami. A určitě bude vidět i skrz hustou oblačnost nebo při západu Slunce.

U nás na Hvězdárně a planetáriu Brno si brýle vhodné k pozorování této, ale i budoucích slunečních skvrn, samozřejmě můžete koupit. Naši otevírací dobu najdete na www.hvezdarna.cz

V žádném případě ale nesledujte oslnivý sluneční disk bez speciálních pomůcek! Ať už budete pozorovat pouhým okem nebo dalekohledem, vždy je nezbytné se chránit filtry, které dostatečně zeslabí viditelné i neviditelné záření. V opačném případě si můžete dočasně, nebo i trvale poškodit zrak.