Menu English

Jsme v provozu! Ptáte se na podmínky návštěvy? Při vstupu do sálu digitária budete požádáni o předložení QR kódu či jiného dokumentu o očkování nebo o prodělání. Výjimkou jsou děti do 12 let, ty nepotřebují žádný test. Ve věku od 12 do 18 let akceptujeme test. Všichni se musí během projekce chránit respirátorem (do 12 let rouškou). Školní výpravy mají jiný režim. Moc děkujeme za pochopení.

Noc vědců v Brně

Noc vědců v Brně

Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce, která zapojuje všechny lidi do inspirujícího prostředí vědy. Návštěvníci si hrají, poznávají, zkoušejí a snaží se pochopit a objevovat tento fascinující svět. Noc vědců se uskuteční v pátek 5. října od 18 do 24 hodin, v Brně se do ní zapojí Technické muzeum v Brně, Masarykova univerzita v Brně, Mendelova univerzita v Brně, VIDA! science centrum, Vysoké učení technické v Brně. Základním rozcestníkem je www stránka www.nocvedcuvbrne.cz

 

Díky mimořádnému příspěvku Jihomoravského kraje se Noc vědců v Brně dočkala nejen mimořádné propagace, ale z většiny míst si mohou vědy chtiví návštěvníci odnést i drobný hlavolam, který otestuje jejich zručnost a trpělivost. Existují přitom dvě desítky jeho variant, takže se vyplatí navštívit víc míst.  Jiří Dušek, koordinátor popularizace vědy a techniky Jihomoravského kraje a ředitel Hvězdárny a planetária Brno

 

Kde začít? Samozřejmě na stránce www.nocvedcuvbrne.cz

V České republice se Noc vědců koná už od roku 2005 a neustále se rozšiřuje do dalších měst. Chytré zábavě se meze nekladou a tak není divu, že získává na popularitě, baví totiž ty nejmenší i dospělé.

Noc vědců letos poprvé přímo v budově VIDA! science centra! Co mají společného kostka cukru, stavebnice Merkur, robot nebo třeba buzola? Patří mezi české vynálezy a objevy! Záleží jen na vás, jestli si budete chtít zkonstruovat vlastní zařízení, uchýlit se v laboratoři k mikroskopu nebo se zaposlouchat do vyprávění opravdového vědce. Kromě dílen a bádacích stanovišť se můžete těšit na science show Časograf a její výjimečnou prvorepublikovou atmosféru. Pro nejnadšenější objevitele české vědy je pak nachystaná speciální trasa po expozici a stanovištích. Na ty, co cestu úspěšně zvládnou, čeká titul Vidálezce.

Letos poprvé se do Noci vědců zapojí i Univerzita obrany, která umožní návštěvníkům nahlédnout pod pokličku vojenské vědy v areálu kasáren na ulici Šumavská 2.  V programu budou mj. ukázky laboratoří katedry bojových a speciálních vozidel, simulátorů řízení letového provozu a řízení vrtulníku, ručních zbraní a optických přístrojů nočního vidění. Nebudou chybět ani dovednostní soutěže pro děti i dospělé.

Mendelova univerzita v Brně si letos pro vás připravila projížďku traktorem, možnost řídit vlak na modelu železnice nebo se naučit kuchat rybu.

V pátek 5. října 2018 se opět po roce otevřou brány i Masarykovy univerzity v Brně, která vpustí do svých prostor návštěvníky toužící zažít noc plnou vědy. Tento rok je zaměřen na tematiku 100 let české vědy, která je propojena s oslavami 100. výročí založení republiky. Do tajů věd přírodních, humanitních a technologických vás zasvětí všech 9 fakult, které spolu s dalšími externími působišti vytvoří 7 vědeckých zón.

Na Vysokém učení technickém v Brně, které je nejstarší univerzitou v moravské metropoli a příští rok oslaví už 120 let své existence, se připojí 6 fakult a 3 další vědecká pracoviště brněnské techniky. Návštěvníci Fakulty elektrotechniky si například změří EKG ponořením dlaní do kbelíků s vodou, tak jako to před 115 lety provedl vynálezce EKG a nositel Nobelovy ceny Willem Einthoven. Že i architektura je věda, dokazuje expozice Fakulty architektury, která se představí společně s Fakultou strojního inženýrství v prostorách Technického muzea v Brně.

Diváci Noci vědců na Fakultě chemické se dozví o světovém kulinářském vynálezu, který pochází už z první republiky, ale málokdo o něm ví. CEITEC VUT zve návštěvníky do největších tuzemských čistých laboratorních prostor, které jsou dostupné jen ve speciálním skafandru. Z toho důvodu je nutné se na prohlídku předem registrovat na webu CEITEC. Fakulta stavební, představí například 100 let vývoje měřící techniky, vodních staveb nebo map, velmi atraktivní bude i virtuální realita, kde simulace budou velmi živé.

Technické muzeum v Brně nabídne mimo jiné pohled pod pokličku elektronových mikroskopů, a to díky specialistům světových firem se sídlem v Brně – Thermo Fisher Scientific (FEI) a TESCAN. FEI si navíc pozvala Úžasné divadlo fyziky ÚDiF, které představí show na téma „Co dokáže vakuum“. Odborné pracoviště TMB Metodické centrum konzervace přiblíží svou práci v oblasti restaurování a konzervace historických předmětů a na zábavném stanovišti si návštěvníci ověří znalosti o významných vědcích.

Tak ještě jednou… klikněte na www.nocvedcuvbrne.cz a vydejte se v pátek 5. října na průzkum!

Akci Noc vědců podporuje Jihomoravský kraj v rámci projektu Jihomoravský kraj fandí vědě!