Menu English

Neuvěřitelný úspěch Neuvěřitelného Slunce

Neuvěřitelný úspěch Neuvěřitelného Slunce

Francie, Německo, Polsko, Itálie, Ukrajina, Maďarsko, Rusko, Mexiko, Japonsko, Jižní Korea, Švýcarsko, Velká Británie, Norsko, Macao, Čína, Bělorusko, Česká republika, Indie, Bangladéš, Argentina, Thajsko, Brazílie, Austrálie, Libanon, Slovensko, Saudská Arábie a Filipíny. Co všechno mají tyto země společného? V tamních planetáriích bude uvedeno představení Hvězdárny a planetária Brno – Neuvěřitelné Slunce.

Hvězdárnu a planetárium Brno vnímáme jako veřejnoprávní instituci. Právě proto jsme se rozhodli nabídnout stále se zvětšujícímu světu digitálních planetárií jedno z našich krátkých představení. Vzdělávací pořad Neuvěřitelné Slunce je založen na reálných záběrech naší denní hvězdy, v nejlepším rozlišení, jaké můžete na světě vidět. Zájem o Neuvěřitelné Slunce předčil veškerá naše očekávání. Už si jej vyžádala více než stovka planetárií z tří desítek planetárií. Je pravděpodobné, že vznikne několik jazykových mutací, stal se součástí oficiální distribuce těch největších vzdělávacích sítí – například ve Spojených státech, Indii nebo Jižní Koreji. Kromě toho, že slouží k propagaci astronomie, celý projekt vedl i k výraznému zviditelnění brněnského planetária ve světě. Zcela jistě bude mít dopad na organizaci našeho filmového festivalu pro digitální planetária v příštím roce. Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

Jedenáctiminutový film Neuvěřitelné Slunce ukazuje naši denní hvězdu očima té nejdokonalejší sluneční observatoře, jakou má lidstvo momentálně k dispozici, totiž očima sondy Solar Dynamics Observatory Ta sleduje Slunce nepřetržitě od roku 2010. Z jejího rozsáhlého archivu byly vybrány ty nejzajímavější záběry a poskládány do sekvence, která nejen vyrazí dech, ale hlavně velmi názorně ukáže, co se vlastně odehrává na zdánlivě klidném slunečním povrchu a v jeho nejbližším okolí. Pavel Karas, scénárista a režisér představení Neuvěřitelné Slunce


Podívejte se na ukázku z představení Neuvěřitelné Slunce.

Pro účely pořadu bylo použito celkem 39 850 snímků Slunce, které na disku zabraly přes jeden terabajt. Jenom stažení dat z archivu sondy Solar Dynamic Observatory zabralo, vzhledem k omezené rychlosti stahování ze serverů NASA, téměř dva týdny. Tyto záběry byly následně zpracovány s využitím speciálních matematických metod, navržených prof. Miloslavem Druckmüllerem, pro dosažení co nejlepších detailů.

Vzhledem k náročnosti těchto algoritmů by zpracování tak velkého množství snímků i na výkonném čtyřjádrovém procesoru zabralo takřka půl roku. Proto autor pořadu Pavel Karas využil svých znalostí a zkušeností nabytých během doktorského studia na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity a spolu se svým studentem Petrem Bartoněm přepsal program prof. Druckmüllera pro grafické karty (tzv. GPU). S využitím masivního výkonu moderních grafických karet se tak podařilo zkrátit dobu, potřebnou pro zpracování, na pouhých pět dní.

Pavel Karas dodává: Ani tak dokonalý kus techniky, jakým sonda Solar Dynamics Observatory bezesporu je, se nevyhne občasným výpadkům, které souvisí mimo jiné i se zvýšenou sluneční aktivitou. Musel jsem si navíc napsat i program, který zpracované snímky prošel, automaticky detekoval takové výpadky a chybějící snímky dopočítal. I tak bylo potřeba výsledná videa pečlivě projít a několik málo míst ještě ručně doretušovat.

Odborným konzultantem při tvorbě pořadu byl Miloslav Druckmüller, profesor Vysokého učení technického v Brně. Tento matematik si vysloužil již před několika lety světové renomé díky fantastickým snímkům ze zatmění Slunce, z nichž svými metodami „vylovil“ nečekané množství detailů. V současné době úzce spolupracuje s havajskou univerzitou a je světově uznávaným odborníkem na zpracování slunečních fotografií. Díky jeho algoritmům odhalují sluneční fyzikové ve snímcích celou řadu nových informací, které jim mohou pomoci najít klíč k jedné z největších záhad současné astronomie – jak vlastně naše hvězda funguje.

Více o produkci Hvězdárny a planetária Brno najdete na http://www.brnoplanetarium.com