Menu English

Největší přehlídka pořadů pro digitária v Evropě začíná

Pozítří, tj. ve středu 6. června, začíná na Hvězdárně a planetáriu Brno největší přehlídka vzdělávacích pořadů pro digitální planetária v Evropě. Sejdou se na ni producenti pořadů a provozovatelé planetárií od Japonska až po Chile.

Mezi vzácnými hosty Fulldome Festival Brno 2018 bude například Ryan Wyatt z California Academy of Sciences ze San Francisca, Kai Ip Lau Patrick kurátor z Hong Kong Space Museum, Yuka Sato z japonské společnosti GOTO, Alejandro Bascuñán z Planetario de la Universidad de Santiago de Chile nebo Dan Neafus – zakladatel společnosti IMERSA.

Do přehlídky bylo přihlášeno 37 filmů z 19 států světa v celkové délce 14 hodin nepřetržitého promítání! Objem dat na datových úložištích přitom dosáhl 30 terabytů, tedy 7 tisíc dévédéček! U všech pořadů půjde o českou premiéru, mnohé z nich mají premiéru evropskou a několik z nich i premiéru světovou.

Filmy se utkají hned o tři ceny – odborné veřejnosti, mezinárodní poroty a ředitele Hvězdárny a planetária Brno. Mezinárodní porotu letos představuje Thomas Kraupe – ředitel Planetária Hamburg, nejnavštěvovanějšího planetária v Německu a vlastně i v Evropě, Yuri Kostenko, výkonný ředitel ukrajinské společnosti Front Pictures vyvíjející software a hardware pro digitální planetária, a Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.

Záštitu nad přehlídkou Fulldome Festival Brno i DigiFest převzal ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, primátor statutárního města Brna Petr Vokřál a hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Tři vítězné pořady, spolu s dalšími filmy vybranými pracovníky Hvězdárny a planetária Brno, budou ke zhlédnutí v rámci veřejné retrospektivy DigiFest 2018, která proběhne o víkendu 9. a 10. června. Filmy budou uvedeny v původním znění v anglickém jazyce. Vstup na každou z projekcí je 50 Kč. Program a vstupenky lze získat na www.hvezdarna.cz/program