Menu English

Nastane zatmění Měsíce

V sobotu 10. prosince 2011 v podvečerních hodinách proběhne zatmění Měsíce. Bohužel, z České republiky nebude viditelná část, kdy se Měsíc ocitne v plném zemském stínu. Náš nejbližší kosmický soused se nad východním obzorem objeví krátce po 16. hodině. V té době již bude probíhat „pouze“ částečné zatmění, kdy na měsíční disk bude dopadat sluneční světlo.

Následující hodinu můžeme sledovat, jak se osvětlená část Měsíce pozvolna zvětšuje. V okolí Měsíce zahlédneme některé nápadné hvězdy souhvězdí Býka, hvězdokupu Plejády i Hyády. Částečné zatmění skončí přibližně v 17 hodin a 20 minut středoevropského času, po kterém bude následovat již nevýrazné polostínové zatmění. To skončí kolem 18 hodin a 30 minut.

I když se tedy nejedná o úkaz, na který se můžeme podívat v celé kráse, rozhodně bychom jej neměli ignorovat. Následující roky totiž budou ještě skoupější. V roce 2012 a 2013 se dočkáme jen polostínového zatmění, nejbližší úplné zatmění pak proběhne až 28. září 2015.

Na Hvězdárně a planetáriu Brno probíhá od 16:30 do 17:30 komentované pozorování úkazu všemi velkými dalekohledy. Pořad doplní i pohled na největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Pozorování zatmění se uskuteční pouze za jasného počasí a je vhodné se na něj teple obléci. Informace o průběhu celého úkazu bude Hvězdárna a planetárium Brno průběžně zveřejňovat na Facebooku na adrese http://www.facebook.com/hvezdarna.brno