Menu English

Nahlédněte pod pokličku Wikipedie

Nahlédněte pod pokličku Wikipedie

Sobota 29. listopadu bude na Hvězdárně a planetáriu Brno patřit Wikipedii. Tvůrci této internetové encyklopedie se tam sjedou na v pořadí již šestý ročník české Wikikonference, která se bude zabývat tématy české Wikipedie, svobodného sdílení informací na internetu, popularizace vědy či spolupráce Wikipedie se vzdělávacími institucemi.

Pro veřejnost bude v malém planetáriu připravena prezentace o fungování Wikipedie a možnostech, jak se lze do její tvorby zapojit. Stále málo známým faktem totiž je, že Wikipedie je nekomerční projekt a píší ji dobrovolníci z celého světa. K lepší prezentaci Brna na Wikipedii se bude snažit přispět i paralelní odborný program, na který jsou zváni zástupci škol, muzeí a dalších kulturních institucí, které by chtěly s Wikipedií navázat spolupráci.

V rámci přednášek v hlavním sále vystoupí mj. zakladatel české Wikipedie – brněnský esperantista Miroslav Malovec – nebo ředitel hvězdárny Mgr. Jiří Dušek, Ph.D., který představí svůj koncept popularizace vědy. Součástí akce bude i vyhodnocení českého kola mezinárodní fotografické soutěže Wiki miluje památky, jejíž účastníci již zdokumentovali několik tisíc českých kulturních památek, včetně mnoha brněnských.

Účast na akci, která začíná v 9:00, je zdarma. Zájemce o účast na hlavním přednáškovém programu však prosíme o bezplatnou registraci na www.wikikonference.cz