Menu English

Léto ve vesmíru

Léto ve vesmíru

Tak jako každý rok, připravila si Hvězdárna a planetárium Brno na léto porci zajímavých astronomických výletů. Bohužel, letos má smysl se na Kraví horu vydat jen v červenci, v srpnu a září totiž hvězdárna zavírá své dveře, aby za nimi vzniklo největší 3D planetárium ve střední Evropě.

Letní výpravy pro dospělé

Morava 360

Mezi Pálavou a Macochou, mezi Podyjím a Bílými Karpaty, mezi nebem a podzemím. Tam všude se rozkládá náš neuvěřitelný kraj ozdobený nádhernou přírodou, výjimečnými památkami a úrodnými vinicemi. A lidé se zde dožívají pozoruhodně vysokého věku. Vedou se spory o tom, jestli to způsobuje dobrá voda, anebo víno. Každopádně je to místo, které stojí za návštěvu. Poznejte známá místa z nových úhlů pomocí dronů se speciální optikou a jedinečné projekce v digitálním planetáriu. Příběhy vepsané do vrásek krajiny vypráví Bolek Polívka. Autorem představení Morava 360 je Pavel Karas z Hvězdárny a planetária Brno.

v červenci od úterý až do soboty ve 20:00, pořad je vhodný pro děti od 10 let a dospělé
délka představení 55 minut, english audio available

Sluneční superbouře

Představení Sluneční superbouře vám vysvětlí, jakým způsobem Slunce ovlivňuje dění na planetě Zemi. Během přestavby magnetického pole, erupcí a výronů sluneční hmoty vzniká oblak horké plazmy, který se řítí prostorem Sluneční soustavy rychlostí až několika milionů kilometrů v hodině. Pokud narazí na planetu Zemi, vytváří nejen polární záře, ale přímo zasahuje do našich každodenních životů. Namluvil Vojtěch Dyk. Součástí představení je unikátní projekce od Pavla Karase, která dokumentuje fantastickou kvalitu slunečních observatoří.

v červenci do úterý do soboty v 18:00 (kromě 20. července),
pořad je vhodný pro děti od 12 let a dospělé

délka představení 55 minut, english audio available

Pohádky pod hvězdami

Během července jsme si připravili přehlídku pohádek a pořadů pro malé návštěvníky. Během července vás ve vybraných dnech vždy od 16 hodin čeká:

Vzhůru nohama

Pohádkový pořad vypráví o malé holčičce, která chodila hlavou dolů. Jenže, co je vlastně vzhůru nohama? Každé červencové úterý v 16:00, english audio available, délka představení 45 minut, pořad je vhodný pro děti od 5 let.

Kouzelný útes – Kaluoka’hina

Podaří se dvěma hrdinům Jakovi a Prckovi zachránit útes Kaluoka ́hina? Nápovědou při jejich dobrodružství je přitom starodávná legenda vyprávějící o doteku Měsíce. Každou červencovou středu v 16:00, english audio available, délka představení 55 minut, pořad je vhodný pro děti od 5 let

Se zvířátky o vesmíru

Ježek, zajíc, krtek a sova jsou čtyři kamarádi, kteří se sešli na kraji lesa, aby prozkoumali hvězdářskou základnu. Každý červencový čtvrtek v 16:00, délka představení 45 minut, pořad je vhodný pro děti od 5 let

Ptačí ostrov

Jak drží svět pohromadě? Kde najdeme Ptačí ostrov? Má Měsíc skutečně tisíc tváří? Kam ukazuje Severní hvězda? Na to vše budou hledat odpověď hrdinové Katka a Tomáš. Každý červencový pátek v 16:00 (kromě 20. července), pořad je vhodný pro děti od 5 let, délka představení 55 minut.

Astronaut

Vydáme se na průzkum vesmíru na palubě Mezinárodní kosmické stanice a nahlédneme i dovnitř astronautova těla. Každou červencovou sobotu v 16:00, english audio available, délka představení 50 minut, pořad je vhodný pro děti od 5 let

Prázdninové pozorování Slunce

Pokud se vám nebude chtít čekat s pohledem přes dalekohledy na oblohu až do večerních hodin, namíříme je v červenci také na naši denní hvězdu – Slunce. Pokud nám bude štěstí přát uvidíme za jasného počasí řadu slunečních skvrn a mimořádné protuberance.

v červenci od úterý do soboty v 17:00 (kromě 5. a 6. července)
pozorování probíhá pouze za hezkého počasí, vstup zdarma

Prázdninové pozorování večerní oblohy

Červencové nebe je ve znamení úplného zatmění Měsíce dne 27. července 2018 a my budeme připraveni. Další zajímavou dominantou večerního pozorování bude bezpochyby planeta Mars, viditelná celou noc. Jupiter, Saturn a Venuše se čím dál tím víc přiblíží k večernímu západnímu obzoru. Jarní souhvězdí pomalu zmizí a jejich místo vystřídají souhvězdí letní s hvězdami letního trojúheníku – Vegou, ze souhvězdí Lyry, Deneb z Labutě a Altair z Orla spolu s prstencovou mlhovinou M57, kulovou hvězdokupou M13 a nejkrásnější dvojhvězdou na obloze Albireo.

v červenci od úterý do soboty ve 21:30 (kromě 5., 6. a 27. července)
pozorování probíhá pouze za hezkého počasí, délka pořadu 60 minut
v případě nepříznivého počasí je připraven náhradní program v sále malého planetária

Mimořádné akce

Mendel je .. . vědec

Do oslav narozenin významného vědce se zapojí i Hvězdárna a planetárium Brno. V pátek 20. července se to kolem naší budovy pěkně hráškově zazelená. Připraveny budou soutěže, kvízy i hudba. Nezapomeneme ani na odměny a možná něco chladivého. V sále digitária se v 16 hodin odehraje broučičí příběh o Životě stromů a v 18 hodin bude následovat pořad Buňka! Buňka! Buňka! – dobrodružství o našem těle.

Měsíční noc na Kraví hoře

Ve večerních hodinách 27. července proběhne okouzlující úplné zatmění Měsíce. Dokonce to nejdelší v následujících jedenácti letech! Pokud nám to počasí dovolí, budeme se na něj samozřejmě dívat našimi dalekohledy. Brány Hvězdárny a planetária Brno se otevřou ve 21:00 a celá akce skončí půl hodiny po půlnoci společně s koncem (v tu chvíli už jen částečného) zatmění.

Relaxace pod hvězdami

Ač je malé planetárium již stařečkem, umí vykouzlit nádhernou hvězdnou oblohu, kterou v přesvětleném Brně nikde nespatříte. Každý červencový pátek v 17:15 v malém planetáriu (kromě 6. a 27. července). Pořad je vhodný pro děti od 15 let a dospělé, délka pořadu 30 minut.

Jóga na hvězdárně

Vyzkoušejte jógu poněkud netradičně. Vhodné pro muže i ženy všech věkových kategorií, pro začátečníky i pokročilé. Vše potřebné dostanete u nás. Každou červencovou středu v 18:30 (kromě 25. července)