Letní vesmír – mimořádná nabídka Hvězdárny a planetária Brno
Letní vesmír
Úchvatné… Chytré… Čarokrásné… jaké jsou vaše pocity z návštěvy digitálního planetária? Už jste se zastavili na konci vesmíru? Tisíckrát zpomalili čas? Hledali cestu napříč planetárními světy? Vydali se do nitra sebe sama? Ochutnali tu krásu kolem nás? Neváhejte ani minutu a vydejte se k nám na Kraví horu. Reálný svět se zde potkává s virtuální fantazií. V nejbližších dnech se budeme dívat na planety, neviditelné světy i návštěvy mimozemských civilizací. Nevěříte?
První půlku července máme bohužel zavřeno. Budeme totiž rekonstruovat podlahy v celé budově Hvězdárny a planetária Brno. Objevily se nám v nich malé černé díry… Ovšem po zbytek prázdnin, každé odpoledne od úterý do soboty, nabídneme nejmenším i nejstarším divákům pořady pod umělou oblohou, stejně jako pozorování oblohy reálné. Určitě přitom doporučuji navštívit pohádkový příběh Polaris o zvídavém polárním medvědovi a tučňákovi, kteří si z vyřazené ponorky postaví kosmickou loď. Nejen, že se jedná o skvělou podívanou, ale letos v létě ji navíc uvádíme naposledy. Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno
Od úterý do soboty
Od 19. července až do konce srpna jsme připravili speciální projekce pro malé i velké kosmoplavce v sále digitálního planetária. V úterý, ve středu, ve čtvrtek, v pátek i v sobotu vždy uvádíme:
16.00 Polaris aneb vesmírná ponorka a tajemství polární noci
18.00 Úsvit kosmického věku
20.00 Blíže ke hvězdám
21.30 pozorování večerní oblohy (v srpnu od 21.00)
Výslovně upozorňujeme na pohádkový příběh Polaris, který o prázdninách promítáme naposledy. James, tučňák putující od jižního pólu, a Vladimír, tak trochu zmatený medvěd od severního pólu, se náhodou potkají v pustinách ledového oceánu. Nejen, že se rychle stanou přáteli, ale dokonce začnou přemýšlet, proč je vlastně polární noc tak dlouhá. Postupují přitom jako skuteční vědci. Mají nejrůznější nápady, které se snaží ověřit pozorováním vesmíru. Postaví si ledovou hvězdárnu a nakonec z vyřazené ponorky i skutečnou kosmickou raketu. Během cesty kolem Země, s návštěvou Marsu a Saturnu, nakonec naleznou odpovědi na všechny své otázky. Poněkud ztřeštěnou podívanou namluvil Richard Genzer a Michal Suchánek. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.
Vesmír na vlastní oči
Čím si zpříjemnit prázdninové večery než pohledem na noční oblohu přes velké dalekohledy brněnské hvězdárny? Pozorovat budeme až od druhé poloviny července, ale nabídka vesmírných objektů bude o to pestřejší. Ukáží se nám hned tři nápadné planety Sluneční soustavy – největší Jupiter, červený Mars a prstenci ozdobený Saturn. Do hledáčku se také dostane Měsíc, jemuž se navíc budeme speciálně věnovat celou noc z 20. na 21. července. Ale nezapomeneme vás seznámit také s letními souhvězdími jako je například Labuť, Orel nebo Lyra či objekty vzdáleného vesmíru jako jsou galaxie, hvězdokupy či mlhoviny. A domů si odnesete i návod na pozorování umělých družic.
Na nebe se díváme od 19. července až do konce srpna vždy v úterý, středu, čtvrtek, pátek a sobotu od 21:30 (v srpnu od 21.00). Pozorování probíhá pouze za hezkého počasí, bude-li zataženo, je připraven náhradní program v sále malého planetária. Určitě doporučujeme se teple obléci.
V zorném poli Slunce
Pokud se vám nebude chtít čekat s pohledem přes dalekohledy na oblohu až do večerních hodin, namíříme je v létě také na naši denní hvězdu – Slunce. Pokud nám bude štěstí přát, uvidíme za jasného počasí řadu slunečních skvrn a mimořádné protuberance – smyčky horkého plynu podepírané magnetickým polem.
Na Slunce se díváme od úterý do soboty od 19. července do konce srpna vždy v 17:00. Pozorování probíhá pouze za hezkého počasí. Vstup zdarma.
Mimořádné akce
Měsíc nemá vliv na růst vlasů či hub, nehodovost anebo dokonce pohlaví vašeho budoucího potomka. Avšak bez něj bychom zde na Zemi asi nebyli. Tak třeba právě díky Měsíci nedochází v odstupu milionů roků k velkým výkyvům počasí. Měsíc také vychytal celou řadu planetek, které by se na nás zřítily – vzpomeňme třeba na dinosaury, a samozřejmě také zesiluje průběh přílivů a odlivů. Proto v noci z 20. na 21. července nastane Úplňková noc. Oslava krásného úplňku, přistání člověka na povrchu našeho vesmírného souseda v roce 1969 a vlastně i jeho samotné existence.
Opět v noci, tentokráte z pátku 12. na sobotu 13. srpna, se vydáme na lov padajících hvězd. Z areálu koupaliště se opět podíváme na meteorický roj Perseid – se zasvěceným komentářem našich odborníků. Bude-li nám přát štěstí a počasí, zahlédneme až několik jasných „létavic“ za hodinu. A pokud náhodou ne, můžete se těšit alespoň na příjemnou letní noc s netradičním výhledem na centrum Brna se Špilberkem.