Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Hvězdárna a planetárium Brno uvede Nebe v plamenech

Nebe v plamenech

Již 20 let máme v Brně světovou soutěž ohňostrojů Ignis Brunensis, jednu z celosvětově uznávaných ohňostrojných přehlídek pořádaných v Evropě. Vždy statisíce návštěvníků mohly zhlédnout už přes 100 ohňostrojných show, které připravilo 45 ohňostrojných týmů z 21 zemí a 4 světadílů. Po dvou desetiletích ale nastal čas udělat další krok – vstoupit do virtuálního světa… Hvězdárna a planetárium Brno v dubnu 2017 uvede v digitáriu představení z vlastní tvorby – Nebe v plamenech.

Česká předpremiéra 8. dubna bude následována světovou premiérou na mezinárodním festivalu Fulldome Brno 2017.

http://vstupenky.hvezdarna.cz/hvezdarna-a-planetarium-brno/myprofile/list/titledetail/5126-pristi-zastavka-vesmir

„S myšlenkou uvést představení o ohňostrojích jsme si pohrávali několik posledních roků,“ prozrazuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno. „Systém digitálního planetária je pro takovou projekci přímo ideální. A kde jinde, než právě v Brně, by přitom mělo něco takového vzniknout? Premiéru Nebe v plamenech doprovodí skutečný ohňostroj, který se odehraje s hudebním doprovodem v pátek 7. dubna od 21 hodin na Kraví hoře. Jako první uvidí naše představení samozřejmě naši návštěvníci, ale už v červnu jej představíme v anglické podobě a následně se zúčastníme řady filmových festivalů – například v Jižní Koreji, Rusku či Velké Británii. “

Představení digitálního ohňostroje v planetáriu

Představení Nebe v plamenech se věnuje bohaté historii a neméně zajímavé současnosti ohňostrojů. Kdo takové ohnivé divadlo vlastně vymyslel? Kdo zdokonalil? Proč jsou vlastně ohňostroje barevné? Kde můžeme uvidět ten největší, nejkrásnější, nejvyšší, nejdelší…?
Na počátku, před dvěma tisíci roky, to byla snaha nalézt elixír nesmrtelnosti. Dnes se na ohňostroje dívají stovky tisíc, dokonce miliony lidí. Proč? Pro zábavu, poučení? Možná proto, že je ohňostroj oslavou nejdůležitějšího objevu člověka. Ohňostroj, co se rozprskne a vystřelí tisíce pavoučích noh proti hvězdám, je věčným symbolem člověkem tak trochu zkrocené přírody.

 

Pořad Nebe v plamenech vznikl v koprodukci se společností Spheremension a kreativním studiem Sphere Motion. České znění namluvil Miroslav Táborský. Na tvorbě pořadu se podílely dvě desítky odborníků – grafici, scénáristé, animátoři, zvukaři i lidé, kteří sestavují skutečné ohňostroje. Pro představení bylo dokonce nezbytné vyvinout některé grafické technologie, které umožnily lépe využít projekci brněnského planetária.

O jak náročné technické zpracování se jedná, je možné popsat hned na úvodní scéně exploze pradávné sopky. Trvá pouhých 27 sekund, během nichž ovšem „okolí sopky zasype na 15 tisíc žhavých úlomků“. Jen tato krátká scéna se počítačově zpracovávala několik dní a v podobě digitálních dat zabírá tolik objemu, jako 300 tisíc rodinných fotografií.

Součástí představení je tematické povídání o polárních zářích. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vlastně polární záře vznikají, nebo jste prostě zatoužili spatřit je na vlastní oči? Názorné počítačové vizualizace i strhující reálné záběry z Laponska připravil Pavel Karas. Některé projekce na závěr doplní i krátká laserová show.

Představení Nebe v plamenech je vhodné i pro mladší diváky. Hvězdárna a planetárium Brno jej uvádí po celý duben i květen. Přesný program lze nalézt na www.hvezdarna.cz

Skutečný ohňostroj v pátek 7. dubna v 21 hodin

V předvečer veřejné premiéry připravila Hvězdárna a planetárium Brno na Kraví hoře skutečný ohňostroj sestavený Ivanem Martinkem ze společnosti Theatrum Pyroboli. Odpálen bude v 21.00 a potrvá přibližně čtvrt hodiny. Ohnivé představení bude mít tři části, hudební doprovod odvysílá rádio Kiss Hády 88,3 fm:

I. Nebeský tanec
Blikavá bílá světýlka pronikají na temné plátno noční oblohy. Začíná rej barevných hvězdiček – modré, zelené, žluté a bílé. Letící chvosty a zlaté deště malují originální obraz. Objevují se a zase mizí. Barevné kroužky zavírají bránu prvního obrazu.

II. Píseň měsíční víly
Tiché spirály vystupují vzhůru ke hvězdám. Stříbrné ohněpády tvoří ohňovou kouzelnou řeku. Zlaté kotouče a modro stříbrné rybky běhají po nebi. Zpívej vílo a probouzej něžné sny naší fantazie.

III. Nebe v plamenech
Červená zář sytí celou oblohu. Oheň – přítel i šelma ukazuje svoji tvář. Pestrobarevné kytice, siluety stříbrných palem a mohutné vějíře otvírají ohňovou zahradu. Kolik vzácných má květů? Ten největší roste u nebeské brány uprostřed magické pláně.

Praktické rady pro návštěvníky ohňostroje

  • Ohňostroj s hudebním doprovodem bude odpálen v parku na Kraví hoře v pátek 7. dubna ve 21.00 hodin, trvá cca 13 minut.
  • Nejlepší výhled na ohňostroj bude z náměstí Míru (konečná tramvaje č. 4) a přilehlého parku pod hvězdárnou, viditelnost bude i z dalších částí Brna s výhledem na Kraví horu.
  • Hudební doprovod si naladíte na rádiu Kiss Hády Brno na frekvenci 88,3 fm. Zajištěno je i lokální ozvučení na Kraví hoře.
  • V parku bude doprovodná prezentační videoprojekce s upoutávkami pořadů brněnské hvězdárny.
  • K dopravě použijte tramvaje DPMB. Na náměstí Míru a na komunikacích kolem parku Kraví hory budou zákazy zastavení s omezením parkování na příjezdových komunikacích.
  • K dispozici budou stánek s občerstvením a mobilní toalety.
  • Hvězdárna a planetárium Brno je v době konání ohňostroje pro veřejnost uzavřena.