Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Digitárium slaví Úsvitem kosmického věku

Digitárium slaví Úsvitem kosmického věku

Digitárium – stroj na vizuální zázraky – slaví první narozeniny. Při této příležitosti Hvězdárna a planetárium Brno uvádí představení Úsvit kosmického věku o největším dobrodružství, do kterého se lidstvo kdy pustilo.

Lidé po celá staletí snili o cestách do vesmíru…  A po celá staletí se nic nezměnilo. Vždycky zůstalo pouze u toho snění. Teprve v polovině minulého století bylo najednou možné uvést troufalé představy v realitu.

V novém představení digitária Úsvit kosmického věku se vydáme ve šlépějích konstruktérů prvních umělých družic Země. Zažijeme výpravu prvního člověka do vesmíru. Pocity prvního hrdiny, který se vznášel ve skafandru mimo mateřskou loď. Prvních pozemšťanů, kteří se procházeli po Měsíci. Podíváme se také na Mars, Venuši či okraj Sluneční soustavy.

Co pohánělo kola kosmického průmyslu? Byla to touha po poznání? Závod velmocí? A kam se kosmický výzkum vydá v nejbližší budoucnosti? Na to všechno – a mnohé další – odpovídá představení Úsvit kosmického věku. Pořad o historii pozemské kosmonautiky, o odvěké touze člověka vznést se mezi hvězdy.

Kdy se přijít podívat?

Úsvit kosmického věku můžete zhlédnout v listopadu a v prosinci vždy ve středu a v pátek v 18.00, v sobotu v 16.30 a 18.00, v neděli v 15.00. Součástí je komentované povídání o hvězdné obloze a také povídání o přeletech jasných družic nad Českou republikou. Představení je vhodné od 12 let.

První rok digitária v číslech

  • První veřejná projekce v digitáriu proběhla 2. listopadu 2013. Na úvodní projekci jsme pozvali děti z dětských domovů a krizových center Jihomoravského kraje.
  • Celkem se odehrálo 1 106 představení, na které zavítalo 118 409 návštěvníků.
  • Nejpopulárnějším pořadem se stal Astronaut s 44 492 diváky.
  • Datové projektory digitária byly v provozu celkem 2 225 hodin.
  • Celý počítačový systém digitária byl v provozu 3 382 hodin.
  • Datově „nejobjemnější” pořad je Cesta za miliardou hvězd, který zabírá 1,93 TeraBytů.
  • K projektorům bylo přeneseno po optických vláknech 14,2 PetaBytů obrazových dat.

Stroj na vizuální zázraky

Obraz digitária vytvářejí dva speciální datové projektory, které dohromady poskytují rozlišení 13,17 milionu pixelů (tj. sedm televizních obrazovek v HD rozlišení) s frekvencí až 60 snímků za sekundu. Typ takové projekce se označuje jako full-dome (česky celooblohová). Systém pracuje buď s hotovými videopořady ve speciálním formátu anebo v reálném čase vykresluje model vesmírného prostoru. Můžeme se podívat nejen na Zemi, ale vlastně na kteréhokoli místo známého vesmíru. A to včetně těles Sluneční soustavy, komet, planetek, mlhovin, hvězdokup i celé naší Galaxie. Digitárium také umožňuje plynulou změnu měřítka – od největších struktur ve vesmíru po molekuly. S pomocí velkého výpočetního výkonu řady grafických stanic pak diváci putují nejen „nadsvětelnými rychlostmi“, ale i v rozmezí mnoha desítek milionů roků do minulosti či budoucnosti.

Analogový projektor Chronos II nabízí model hvězdné oblohy očima pozemského pozorovatele. Zařízení vykresluje 8 500 hvězd jasnějších 6,5 magnitudy celého severního i jižního nebe. Dvacet jedna nejnápadnějších stálic se promítá individuálními projektory s barevnými odstíny a také simulací vlivu neklidné zemské atmosféry. Samozřejmostí je 36 objektů vzdáleného vesmíru, pás Mléčné dráhy a také všechny bez dalekohledu viditelné objekty Sluneční soustavy.