Menu English

Celosvětová kampaň GLOBE at Night 2013

V prvních dnech nového roku 2013 se rozběhnul již osmý ročník pozorovací kampaně GLOBE at Night, jejímž cílem je co nejlépe zmapovat světelné znečištění napříč celým světem a informovat širokou veřejnost o problémech, jež se k tomuto fenoménu vážou. Kampaň přitom využívá pozorování, která pořídí tisícovky dobrovolných pozorovatelů. Za minulý rok se jich sešlo téměř šestnáct tisíc z 92 zemí světa.

Se světelným znečištěním se setkávají obyvatelé všech hustě osídlených oblastí, zejména pak lidé žijící ve velkých městských aglomeracích. Ty jsou totiž doslova zaplaveny nepřeberným množstvím světelných zdrojů (např. pouličních lamp, reklamních poutačů, halogenových reflektorů apod.), které mnohdy svítí naprosto chaoticky a navíc bezúčelně do svého okolí. Světlo, rozptýlené v zemské atmosféře, pak škodí nejen astronomům, kteří díky němu nevidí hvězdné nebe, ale také zvířatům a lidem. Dostatečná tma zajišťující kvalitní spánek a tím i odpočinek, je totiž pro lidský či zvířecí organismus stejně důležitá, jako denní světlo.

Právě světla je ale ve velkých městech až příliš. Přesvědčit se o tom může každý, kdo se v noci podívá na nebe. Zatímco v tmavých oblastech nezatížených světelným znečištěním mohou lidé na nebi spatřit až několik tisícovek hvězd, ve městech se musí jejich obyvatelé spokojit s pouhými stovkami či desítkami stálic. Světelné znečištění nás tak připravuje o hvězdné nebe, Mléčnou dráhu nebo netradiční přírodní úkazy, jakými jsou například polární záře, komety či meteory.

Projekt GLOBE at Night 2013 jednoduchým způsobem monitoruje rozsah a vývoj světelného znečištění na celé planetě Zemi. Pokud vás problém světelného znečištění zaujal, můžete sami přispět ke zpřesnění informací o současném stavu. Stačí, když v termínech 3. až 12. ledna, 31. ledna až 9. února, 3. až 12. března, 31. března až 9. dubna a 29. dubna až 8. května 2013 vyhledáte na noční obloze asi hodinu po západu Slunce souhvězdí Oriona či Lva a zkusíte odhadnout, jak slabé hvězdy z daného souhvězdí ještě vidíte. Obě souhvězdí jsou přitom natolik nápadná, že je snadno dohledají i laikové, kteří se na nebi jinak neorientují. Napomohou jim v tom i tiskové materiály (speciální vyhledávací mapky), které organizátoři GLOBE at Night za tímto účelem připravili.

V České republice se do projektu GLOBE at Night 2013 již tradičně zapojily zejména instituce zaměřené na astronomická pozorování, tedy například Hvězdárna a planetárium Brno nebo Česká astronomická společnost. Právě na webových stránkách brněnské hvězdárny https://www.hvezdarna.cz/globeatnight přitom naleznete podrobné informace k celé kampani včetně návodu na pozorování. Oficiální, avšak anglické stránky akce, jsou pak k dispozici na internetové adrese http://www.globeatnight.org. Záměrem projektu GLOBE at Night ovšem není pouze mapování světelného znečištění napříč celým světem, ale také snaha přimět lidi podívat se občas na noční oblohu.

Odkazy:
České stránky –https://www.hvezdarna.cz/globeatnight

GLOBE at Night (celosvětové stránky) – http://www.globeatnight.org

Světelné znečištění ve spotu „Dny bez nocí“ Hvězdárny a planetária Brno –http://www.youtube.com/watch?v=WF90MWbcpoA