Menu English

Jsme v provozu! Ptáte se na podmínky návštěvy? Při vstupu do sálu digitária budete požádáni o předložení QR kódu či jiného dokumentu o očkování nebo o prodělání. Výjimkou jsou děti do 12 let, ty nepotřebují žádný test. Ve věku od 12 do 18 let akceptujeme test. Všichni se musí během projekce chránit respirátorem (do 12 let rouškou). Školní výpravy mají jiný režim. Moc děkujeme za pochopení.

Budoucnost patří digitáriu / PF 2013

Ohlédneme-li se za uplynulým rokem 2012, nezbývá nám nic jiného, než konstatovat, že se do dějin Hvězdárny a planetária Brno zapsal „zlatým písmem“. Od 1. ledna do 31. prosince 2012 jsme připravili celkem 1985 pořadů, představení i akcí, na které dorazilo 126 898 návštěvníků. Do této statistiky jsou přitom započítáni pouze ti kosmoplavci, kteří prošli branami organizace, nikoli se účastnili jiných, externích akcí. Oproti minulým rokům byl zájem veřejnosti o program Hvězdárny a planetária Brno jeden a půl násobný.

Ocenění jsme dostali i od odborníků – za architektonickou podobu nové budovy i úroveň našich audiovizuálních instalací. Jsme Stavbou roku České republiky 2012, byli jsme nominováni na Mies van der Rohe Awards 2013 (výsledky se budou vyhlašovat až na jaře 2013) a expozice v exploratoriu dostala ocenění v soutěži SCIAP 2012.

Už nyní je také zřejmé, že se nebudeme nudit ani v roce 2013. Na jeho sklonku, po několikaměsíční náročné instalaci, totiž zprovozníme největší a nejmodernější hybridní planetárium v Evropě. A opět věřte, nevěřte, bude se jednat o úžasnou podívanou, která návštěvníky přenese nejen do vzdáleného vesmíru, ale také do mikrokosmu anebo světa fantazie.

Podíváme-li se do bližší budoucnosti, pak můžeme prozradit, že se již brzo vydáme na Měsíc. V únoru a v březnu2013 si dospělí přijdou na své v představení pod umělou oblohou velkého planetária Měsíční podvod, který doplní nová fakta a záběry. S portréty vzduchoprázdné, šedivé měsíční krajiny se setkáte i na volně přístupné výstavě ve foyer. Radost budou mít také děti díky pohádkovému příběhu pro nejmenší – Měsíc u krejčího a legendárnímu animovanému filmu Kráva na Měsíci. Na skutečný Měsíc se pak podíváme dalekohledy během komentovaných procházek večerní oblohou.

Pořad Měsíční podvod a Měsíc u krejčího přitom budou poslední dvě představení pro původní projekční přístroj velkého planetária, který byl v provozu více než dvě desetiletí.

Není také vyloučeno, že na jaře zazáří na nebi velmi jasná kometa označovaná C/2011 L4 PanSTARRS. Pokud nám budou hvězdy nakloněny, může být dokonce natolik výrazná, že přibližně mezi 8. a 15. březnem i očima zahlédneme její chvost směřující kolmo od západního obzoru směrem vzhůru. Bez dalekohledu by mohla být kometa viditelná několik následujících týdnů!  V těchto okamžicích je to však předpověď značně nejistá a my vás budeme informovat jak na https://www.hvezdarna.cz tak nahttp://www.facebook.com/hvezdarna.brno. V optimistickém případě samozřejmě na Hvězdárně a planetáriu Brno budou k pozorování připraveny všechny rozumné dalekohledy.

Konec roku, dokonce konec světa, je téměř za námi. Pracovníci Hvězdárny a planetária Brno děkují všem návštěvníkům i příznivcům. Přejeme Vám hodně štěstí, zdraví i pracovních úspěchů a moc se těším na naše setkání v roce 2013.