Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Budoucnost patří digitáriu / PF 2013

Ohlédneme-li se za uplynulým rokem 2012, nezbývá nám nic jiného, než konstatovat, že se do dějin Hvězdárny a planetária Brno zapsal „zlatým písmem“. Od 1. ledna do 31. prosince 2012 jsme připravili celkem 1985 pořadů, představení i akcí, na které dorazilo 126 898 návštěvníků. Do této statistiky jsou přitom započítáni pouze ti kosmoplavci, kteří prošli branami organizace, nikoli se účastnili jiných, externích akcí. Oproti minulým rokům byl zájem veřejnosti o program Hvězdárny a planetária Brno jeden a půl násobný.

Ocenění jsme dostali i od odborníků – za architektonickou podobu nové budovy i úroveň našich audiovizuálních instalací. Jsme Stavbou roku České republiky 2012, byli jsme nominováni na Mies van der Rohe Awards 2013 (výsledky se budou vyhlašovat až na jaře 2013) a expozice v exploratoriu dostala ocenění v soutěži SCIAP 2012.

Už nyní je také zřejmé, že se nebudeme nudit ani v roce 2013. Na jeho sklonku, po několikaměsíční náročné instalaci, totiž zprovozníme největší a nejmodernější hybridní planetárium v Evropě. A opět věřte, nevěřte, bude se jednat o úžasnou podívanou, která návštěvníky přenese nejen do vzdáleného vesmíru, ale také do mikrokosmu anebo světa fantazie.

Podíváme-li se do bližší budoucnosti, pak můžeme prozradit, že se již brzo vydáme na Měsíc. V únoru a v březnu2013 si dospělí přijdou na své v představení pod umělou oblohou velkého planetária Měsíční podvod, který doplní nová fakta a záběry. S portréty vzduchoprázdné, šedivé měsíční krajiny se setkáte i na volně přístupné výstavě ve foyer. Radost budou mít také děti díky pohádkovému příběhu pro nejmenší – Měsíc u krejčího a legendárnímu animovanému filmu Kráva na Měsíci. Na skutečný Měsíc se pak podíváme dalekohledy během komentovaných procházek večerní oblohou.

Pořad Měsíční podvod a Měsíc u krejčího přitom budou poslední dvě představení pro původní projekční přístroj velkého planetária, který byl v provozu více než dvě desetiletí.

Není také vyloučeno, že na jaře zazáří na nebi velmi jasná kometa označovaná C/2011 L4 PanSTARRS. Pokud nám budou hvězdy nakloněny, může být dokonce natolik výrazná, že přibližně mezi 8. a 15. březnem i očima zahlédneme její chvost směřující kolmo od západního obzoru směrem vzhůru. Bez dalekohledu by mohla být kometa viditelná několik následujících týdnů!  V těchto okamžicích je to však předpověď značně nejistá a my vás budeme informovat jak na https://www.hvezdarna.cz tak nahttp://www.facebook.com/hvezdarna.brno. V optimistickém případě samozřejmě na Hvězdárně a planetáriu Brno budou k pozorování připraveny všechny rozumné dalekohledy.

Konec roku, dokonce konec světa, je téměř za námi. Pracovníci Hvězdárny a planetária Brno děkují všem návštěvníkům i příznivcům. Přejeme Vám hodně štěstí, zdraví i pracovních úspěchů a moc se těším na naše setkání v roce 2013.