Menu English

Brno centrem kosmického průmyslu

Brno centrem kosmického průmyslu

Alespoň na jeden den a v České republice. Úplně první český kosmický průmyslový den, se odehraje ve středu 14. listopadu 2018 ve Hvězdárně a planetáriu Brno. Ta je spolu s Jihomoravských inovačním centrem, Agenturou CzechInvest a Ministerstvem dopravy ČR hlavním organizátorem. Cílem je představit úspěchy, které české firmy v kosmickém sektoru mají. Czech Space Week prostě vrcholí v těchto dnech.

 

Jaké firmy v kosmickém průmyslu působí a jak s nimi spolupracovat i v jiných oblastech? Jak se zapojit do programů financovaných Evropskou kosmickou agenturou? Jak začít podnikání s inkubátorem ESA BIC?  Na to budeme hledat odpověď právě v Brně. Jsem hrdý, že Hvězdárna a planetárium Brno bude nejen přitom, ale že se řadí mezi hlavní organizátory. Jedná se o jedinečnou akci, která nemá obdoby. Nikdy se nic takového v našem městě neodehrálo a jen tak neodehraje. Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

 

Celý den bude probíhat veletrh, nejrůznější workshopy, semináře a B2B setkání, za účasti zástupců předních českých i mezinárodních firem podnikajících v kosmickém průmyslu.

Celý kosmický den v Brně se koná v rámci Czech Space Week, který je vrcholem Českého kosmického roku, který začal v březnu oslavou výročí letu Vladimíra Remka právě ve Hvězdárně a planetáriu Brno.

Czech Space Week a Czech Space Year má za cíl spojit instituce a firmy, které se kosmickými aktivitami zabývají, usnadnit vnik nových partnerství a toto velmi atraktivní téma ještě více popularizovat.

 

Kosmické technologie používáme takřka denně, jen o tom mnohdy nevíme. Týdnem Czech Space Week chceme jejich přínos pro vědu, podnikání i každodenní život přiblížit nejen odborné, ale i široké veřejnosti. Silvana Jirotková, generální ředitelka Agentury CzechInvest

 

Součástí kosmického průmyslového dne v Brně bude konference Gate2Space Technologického centra Akademie věd České republiky a Ministerstva dopravy o možnostech spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou (ESA), o alokacích v jednotlivých programech a také o stávajících úspěších české kosmické komunity. Konferenci Gate2Space moderuje Ing. Pavel Habarta, ESA Technology Transfer Broker pro Českou republiku.

Vůbec poprvé se bude v České republice – opět na Hvězdárně a planetáriu Brno – konat také SpaceJob Fair 2018 čistě zaměřený na kosmický průmysl. Ten nabízí unikátní příležitost, jak českým firmám pomoci nalézt špičkové studenty a mladé profesionály v nejrůznějších oborech (ekonomické, přírodovědné, technické atd.). Součástí budou vzdělávací workshopy a také pracovní pohovory.

Program vyvrcholí unikátní večerní konferencí Why space, why now, kde vystoupí zástupci Evropské kosmické agentury, nadnárodních kosmických firem a představí úspěchy a možnosti, jaké Česká republika v tomto sektoru má.

Celý kosmický den v Brně se koná v rámci Czech Space Week, za podpory generálního partnera OHB a partnerů SAB Aerospace, Thales Alenia a Honeywell.