Menu Čeština

Magic globe

Takové dobrodružství by chtěl zažít snad každý! Malá, zvědavá Mia na prázdninách u dědečka objeví v podkroví záhadný astronomický přístroj, který vlastní její výstřední strýček Edmund. Brzo se ukáže, že není na okrasu, ale že se s ním může ovládat celá planeta Země! Právě k tomu strýc Miu přiměje: ta si však dobře uvědomuje, že měnit roční období není jen tak, proto se rozhodne Edmunda neposlechnout! Jak to asi dopadne?

  • Target audience: 5+, Adults
  • Show length: 55 minutes
  • Location: Main Planetarium

On vacation at her grandpa’s, a little girl Mia accidentally discovers a mysterious piece of astronomical machinery. Edmund, Mia’s eccentric uncle, tricks the girl into using the tool’s secret powers to change the world’s seasons. She realizes the consequences of what they are going to do, but Edmund doesn’t want to let the plan go.

  • Podívejte se na trailer:

“Magic Globe” is an engaging story designed to interest and challenge children from 5 to 12 years old. It has a clear educational structure with all science-related topics broken down into manageable chunks and naturally woven into the storyline. It allows children to recap knowledge they already have as well as learn multiple new concepts while following the story, which makes it perfect for mixed-ability audiences.