Organizátoři

Svedu vědu

Kdo má Svedu vědu na svědomí?

Myšlenka zorganizovat akci, na níž by byly před zainteresovaným publikem prezentovány výsledky aktuálního vědeckého bádání v jihomoravském regionu, se zrodila v roce 2018 na Jihomoravském inovačním centru (JIC). Záhy poté našla zastání i na jednom z hlavních brněnských center pro popularizaci přírodních věd – Hvězdárně a planetáriu Brno.

První ročník Svedu vědu pak úspěšně proběhl již v roce 2019 za společného úsilí JIC a brněnské hvězdárny. O rok později přešla Hvězdárna a planetárium Brno do pozice hlavního organizátora celé akce.

Po celou dobu své existence je Svedu vědu podporována i statutárním městem Brnem a Jihomoravským krajem. Dokonce je součástí projektu Jihomoravský kraj fandí vědě.

Potřebujete-li ke „Svedu vědu“ více informací, kontaktujte prosím hlavního organizátora Jana Píšalu z Hvězdárny a planetária Brno. Využít můžete email anebo telefon +420 541 321 287.

 

Hvězdárna a planetárium Brno, p. o.

Hvězdárna a planetárium Brno je místem, kde zažijete vesmír. Všemi smysly. Z té úžasné podívané se vám doslova zatočí hlava!

Zdejší digitální planetárium, jedno z nejlepších v Evropě, je vlastně virtuální kosmickou lodí, díky které se přenesete na těžko dosažitelná místa. Třeba hluboko do minulosti anebo do daleké budoucnosti. Také se zmenšíte na úroveň mikrosvěta anebo naopak můžete sledovat podobu těch největších struktur ve vesmíru. Aby toho nebylo málo, zpravidla i ve čtyřech rozměrech.

Na hvězdárně se naopak podíváte na vesmír skutečný. Prostřednictvím špičkových dalekohledů budete moci pozorovat detaily na planetách Sluneční soustavy včetně některých jejich měsíců. A neuniknou vám ani objekty vzdáleného vesmíru jako jsou čarokrásné mlhoviny, hvězdokupy či galaxie. Z Kraví hory zkrátka dohlédnete desítky milionů světelných roků daleko. Tedy do doby, kdy po planetě Zemi ještě chodili dinosauři.

Ale nejen to. Hvězdárna a planetárium Brno se totiž zabývá i popularizací dalších věd, především z oblasti neživé přírody. V jejich prostorách se tak setkáte s geologií, chemií, fyzikou, matematikou, geografií a mnoha dalšími. To vše ve srozumitelné, zábavné a interaktivní podobě. Mimoto se Hvězdárna věnuje také propagaci brněnských univerzit a velkých vědeckých projektů realizovaných na území města Brna.

Moderně zařízené prostory Hvězdárny a planetária Brno jsou ideální pro středně veliké akce kongresové a incentivní turistiky, specializované eventy pro sponzory a reklamní či barterové partnery, kulturní aktivity (divadelní a hudební představení) i poněkud komornější setkání.

Více na www.hvezdarna.cz