Kraví hora z pohledu Městské policie
Mgr. Denisa Kapitančiková, Městská policie Brno
Z pohledu Městské policie je Kraví hora relativně bezpečné území, kam strážníci sice vyjíždějí k nejrůznějším situacím, které však nejsou nijak dramatické.
Vzhledem k rozsáhlejší lokalitě zde musí hlídky Městské police řešit více případů než v běžných parcích. Nejčastějšími incidenty bývají zejména v letních měsících skupinky mládeže, které — mnohdy posilněny alkoholem — demolují dětské hřiště, poškozují veřejně prospěšná zařízení (lavičky v parku, dopravní značky) a znečišťují veřejné prostranství. Ve větším množství strážníci řeší i rušení nočního klidu, což je způsobeno tím, že si sem během teplých večerů najde cestu více lidí než obvykle.
Najde se také hrstka lidí, které vadí mnohdy spoře oblečeni mladí lidé, opalující se přímo na trávě. Hlídka pak někdy až absurdně prudérním občanům vysvětluje, že na základě pouze jejich oznámení přestupek řešit nemůže. K tomu je třeba totiž alespoň tří lidí. Tyto situace se však obejdou bez pokuty a úsměvná příhoda končí pouze domluvou.
Park Kraví hory není nijak nebezpečný, byť se o něm tradují nejrůznější příběhy. Foto Jiří Dušek.
Do stejné kategorie lze zařadit případy exhibicionistů, kdy se velmi těžko dokazuje zda ten či onen dotyčný muž je skutečně tím, za kterého byl označen.
Po celý rok se však strážníci setkávají s neukázněnými pejskaři, kteří přes všechny pravidelné kontroly nedodržují magistrátní vyhlášku. Spousta Brňanů má pocit, že natolik velký areál Kraví hory doslova "unese" nějaké to pobíhání psů, aniž by se cokoli stalo. Tento mýtus však vadí jak maminkám s kočárky, tak všem návštěvníkům parku. Častá pokousání psem strážníci řeší právě v parcích, kde pes pobíhá na volno a bez náhubku. A nejen lidé bývají napadeni volně pobíhajícími psy, ale také jejich čtyřnozí miláčci.
Zřejmě nejviditelnějším projevem vandalismu posledních roků bylo podpálení dřevěné sochy krávy na jaře roku 2006, která se nacházela na hřišti nedaleko Hvězdárny. Foto Pavel Karas.
Dalším problémem bývají narkomané, kteří odhazují použité injekční stříkačky s jehlami přímo do okolí dětského hřiště (pískoviště, lavičky). V těchto případech vyjíždí na místo technik operačního střediska Městské policie, aby použité aplikační pomůcky odborně odstranil a odvezl k další likvidaci. V této souvislosti bychom chtěli upozornit všechny, kteří se s tímto jevem setkají, aby rozhodně nikdy s "nádobíčkem" narkomanů nemanipulovali.
Do opuštěných objektů v areálu Kraví hory se vytrvale vrací jedinci bez přístřeší. Bezdomovci vadí, jak náhodným návštěvníkům parku, tak stálým obyvatelům v nejbližším okolí. I když jsou pokaždé v zoufalé situace, není možné přehlížet jejich přestupky — znečisťovaní veřejného prostranství, rušení nočního klidu, popíjení alkoholu na veřejnosti, obtěžování a žebrání u kolemjdoucích. Bohužel, přes doporučení strážníků na ubytování v azylových domech toho bezdomovci příliš nevyužívají a stále se vrací na původní místo.
Bývalá kuchyně a jídelna „Gigant“, dnes opuštěné, rozpadající se budovy. Foto Jiří Dušek.
Pokud zapátráme v našich archivech nemůžeme pominout kuriózní případ spojený s požárem. Na Kraví hoře totiž hořela velká maketa dřevěné krávy v areálu dětského hřiště. Přesto, že se strážníci snažili vlastními silami oheň uhasit, musela nakonec přijet jednotka hasičů, aby oheň definitivně zlikvidovala.
V předchozích letech se v místech Kraví hory konaly pravidelné ohňostroje, které byly součástí přehlídky "Brno — město uprostřed Evropy". I když byly pro některé návštěvníky na přístupnějším místě než je nyní brněnská přehrada, komplikovaly život tamním obyvatelům. Pro tak značné množství diváků nebyla lokalita parku nejvhodnější, po skončení ohňostrojů se davy lidí vyhrnuly do tamních ulic a rušily do pozdních nočních hodin. Kromě těchto nepříjemností museli také strážníci bleskově řešit nastalou dopravní kolizi, neboť na tak malé ploše nebyl prostor k zaparkování pro tak nečekaný příjezd vozidel.