KA3V
Kulturní akademie třetího věku / podzim 2013


PROGRAM AKADEMIE KONTAKTY NA POŘADATELE


Projekt Hvězdárny a planetária Brno, Knihovny Jiřího Mahena v Brně, Muzea města Brna, Turistického a informačního centra města Brna, Domu umění města Brna a Filharmonie Brno.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

  • Pro koho je akademie určena?
    Pro všechny milovníky historie a brněnské kultury vůbec ve věku 50+ bez zvláštních nároků na vzdělání.
  • Kde probíhají přednášky?
    Pokaždé na jiném místě, vždy v prostorách pořádajících organizací. Účastníci obdrží po zapsání přesné instrukce.
  • Kolik akademie stojí?
    800 Kč za 12 přednášek (I. semestr), resp. 900 Kč (II. semestr). Hradí se při zápisu.
  • Pro kolik účastníků je akademie určena?
    Z kapacitních důvodů je počet účastníků omezen na 60.
  • Kdy se mohu přihlásit?
    Přihlášky do I. semestru se přijímají od pondělí 2. září 2013 v Turistickém a informačním centru města Brna na ulici Radnická 2. Přednost do druhého semestru mají absolventi již ukončeného I. semestru. Informační centrum je otevřeno od pondělí do pátku od 9.00 do 17.00 hodin.
  • Čím je akademie výjimečná?
    Účastníci poznají hned několik kulturních organizací města Brna. Podívají se do jejich zákulisí, vyslechnou zajímavé přednášky, obdrží další studijní materiály, na závěr absolventský diplom. Stejně tak od každé organizace dostanou zajímavý dárek.


PROGRAM AKADEMIE

Semestr I. - Brněnské otisky

Přednášky se konají vždy v pondělí od 16.30 do 18.00 hodin.

23. září: Turistické a informační centrum města Brna
Stará radnice
Prohlídka s přednáškou o historii a pověstech této nejstarší světské budovy ve městě. Přednáška bude realizována v Ernově sále. Součástí prohlídky objektu je i možnost vystoupání 174 schodů na ochoz staroradniční věže s panoramatickým výhledem na město a jeho okolí.

30. září: Turistické a informační centrum města Brna
Galerie Radnická 4
Galerie mladých, Galerie U Dobrého pastýře a galerie Kabinet. Prohlídka bude realizována s kurátorkou galerií TICmB, včetně animace v prostoru Galerie U Dobrého pastýře. Tento blok bude upřesněn s ohledem na aktuální výstavy probíhající v těchto prostorách.

7. října: Turistické a informační centrum města Brna
kino ART
Lekce bude spojením prohlídky provozu kina ART, které se zaměřuje ve svém repertoáru na tzv. zážitkové artové kino, a projekcí některého zajímavého titulu dle aktuálního herního plánu kina.

14. října: Knihovna Jiřího Mahena v Brně
Mahenův památník
Místo, kde Jiří Mahen žil a také zemřel, na vás dýchne autentickou atmosférou. V dochované pracovně  budete moci vzít do rukou  jeho osobní předměty, ve stálé expozici se  dozvíte řadu zajímavých informací, které jste možná ani netušili. Z díla i osobní korespondence navnímáte temperament i vnitřní rozporuplnost této významné brněnské kulturní a literární osobnosti.

21. října: Knihovna Jiřího Mahena v Brně
Brněnské střípky
Víte kdo žil ve Vaší ulici, jaká zajímavost se skrývá za rohem? Třeba právě Vaše oblíbená kavárna vznikla již za 1. republiky. Znáte knihy, v nichž hlavní roli hrají brněnské kulisy.

28. října – státní svátek

4. listopadu: Knihovna Jiřího Mahena v Brně
Od šlechtického paláce k moderní knihovně – brněnské knihovnictví, jak je možná neznáte
Představení počátků čtenářských spolků, veřejných čítáren v 18. a 19. století  až po vznik  a Veřejné knihovny města Brna. Projdeme  staletími,  která vetkla Schrattenbachovu paláci jeho stavební podobu  i sepjetí s osudy lidskými. Nahlédneme do archivních dokumentů vážících se ke vzniku knihovny a provedeme současnými  tajemnými zákoutími ústřední  knihovny. Seznámíte se zajímavostmi a unikáty fondu knihovny.

11. listopadu: Muzeum města Brna
Brno na prahu středověku
Jak vypadalo osídlení na území Brna v době Velkomoravské říše a prvních Přemyslovců? Jak proběhlo založení města? Které jsou nejstarší stavby v Brně? V prostorách muzea bude přednesena přednáška mapující osudy Brna od 9. do 13. století a prezentovány budou vybrané předměty ze sbírek oddělení archeologie.

18. listopadu: Muzeum města Brna
Brno na prahu nového věku
Nejstarší známá veduta Brna pochází z roku 1593, na ní i na některých dalších vedutách je Brno zachyceno „z  profilu“. Nabízíme virtuální procházku Brnem v roce 1692 s komentářem a také návštěvu slavnosti Božího Těla v roce 1748, které se účastnil císařský manželský pár. Můžete sami porovnat své dnešní Brno s tím minulým.

25. listopadu: Muzeum města Brna
Brno v novém státě
Jak se z „předměstí“ Vídně stalo „Velké Brno“ a jak se v něm žilo v době první Československé republiky? Komentovaná prohlídka expozicí Vás zavede do městských částí, které se na počátku 20. století staly součástí druhého největšího města naší země a seznámí Vás s jeho moderní tváří, jež mu vtiskla meziválečná architektura.

2. prosince: Hvězdárna a planetárium Brno
Měsíc – náš nejbližší soused
Proč je důležitý náš Měsíc? Může nějakým způsobem ovlivnit náš život? Byl by vůbec bez Měsíce možný život na planetě Zemi? Co všechno jsme se už o našem vesmírném sousedovi dozvěděli? Vrátí se někdy lidé na Měsíc? Přednáší Pavel Gabzdyl.

9. prosince: Hvězdárna a planetárium Brno
Příběh Sluneční soustavy
Jak vlastně vypadá Sluneční soustava pohledem dnešní vědy? Co všechno zahlédneme na nebi vlastním zrakem? Společně si projdeme interaktivní expozicí v sále exploratoria a pokusíme se vyřešit několik záhad.

16. prosince: Hvězdárna a planetárium Brno
Neuvěřitelný vesmír
Jak fantastický je svět kolem nás? Napadlo by vás, že v každém z nás je tak trochu astronom? A má vůbec smysl věnovat se sledování vesmíru? Podivuhodný výlet do blízkého i vzdáleného okolí naší planety pomocí unikátního projekčního systému sálu digitária. Na závěr proběhne slavnostní inaugurace všech studentů kulturní univerzity třetího věku.


Semestr II. - Brno odvážné

Přednost při zápisu do druhého semestru mají absolventi semestru prvního.

23. září: Knihovna Jiřího Mahena v Brně
Zpátky ke kořenům aneb Unikátní nahrávky ze severní Austrálie v Malém divadle hudby
Knihovna Jiřího Mahena v Brně převzala v 90. letech záštitu nad činností Malého divadla hudby, instituce, která se již od 60. let 20. století významně podílela na spoluutváření brněnského kulturního života. Náplní jeho pořadů bylo a je seznamovat veřejnost se zajímavými hudebními tématy, dávat prostor začínajícím, ale i známým badatelům a hudebníkům. Pořad o aboriginské hudbě je ochutnávkou jednoho z chystaných pořadů cyklu o mimoevropských hudebních kulturách. Autentické nahrávky z Arnhemské země pořídila v r. 1969 expedice Moravského zemského muzea. Tímto jedinečným hudebním světem a současně historií Malého divadla hudby vás provedou Mgr. Jitka Málková a Mgr. Soňa Štoudková, Ph.D.

30. září: Knihovna Jiřího Mahena v Brně
W. A. Mozart a české země
Ve Schrattenbachově paláci v Brně, v domě, v němž dnes sídlí Ústřední knihovna KJM, pobýval na přelomu let 1767 a 1768 mladičký W. A. Mozart. Tomuto významnému skladateli období klasicismu a jeho vztahu k Brnu a českým zemím bude věnována přednáška prof. PhDr. MgA. Miloše Štědroně, CSc.

7. října: Dům umění města Brna
Wilhelm Lehmbruck, Retrospektiva
Návštěva mimořádné výstavy plastik německého umělce počátku 20. století  Wilhelma Lehmbrucka spolu s její kurátorkou dr. Janou Vránovou. Výstavu doprovodí přednáška o vztahu díla tohoto významného expresionistického sochaře k brněnské vile Tugendhat. Dívčí torzo W. Lehmbrucka bylo jedinou plastikou, která tuto architekturu evropského významu, v době jejího vzniku, zdobila.
 
14. října: Dům umění města Brna
Seznamte se s Domem umění města Brna
Přednáška ředitelky Domu umění města Brna Terezy Petiškové o charakteru jeho činnosti a poslání. Výklad seznámí účastníky se způsobem práce při přípravě výstav a sestavování výstavního plánu, včetně informace o chystaných projektech. Seznámí posluchače rovněž s historickými východisky Domu umění města Brna, okolnostmi jeho založení a proměnách jeho působení. Součástí setkání bude i procházka probíhající výstavou Martina Raspa v Galerii J. Krále.

21. října: Turistické a informační centrum města Brna
Galerie Radnická 4
Galerie mladých, Galerie U Dobrého pastýře a galerie Kabinet. Prohlídka bude realizována s kurátorkou galerií TICmB, včetně animace v prostoru Galerie U Dobrého pastýře. Tento blok bude upřesněn s ohledem na aktuální výstavy probíhající v těchto prostorách.

28. října – státní svátek

4. listopadu:  Turistické a informační centrum města Brna
Stará radnice
Prohlídka s přednáškou o historii a pověstech této nejstarší světské budovy ve městě. Přednáška bude realizována v Ernově sále. Součástí prohlídky objektu je i možnost vystoupání 174 schodů na ochoz staroradniční věže s panoramatickým výhledem na město a jeho okolí.

11. listopadu: Hvězdárna a planetárium Brno
Vyznejte se v počasí
Základy meteorologie aneb co se děje, když je zataženo. Jaké zajímavé úkazy nám předvádí pozemská atmosféra? Proč je Slunce při západu červené a obloha modrá? Přednáší Jan Píšala.

18. listopadu: Hvězdárna a planetárium Brno
Jak funguje dalekohled
Co je to vlastně dalekohled? Jak pracuje, proč je užitečný. Prohlídku zajímavých přístrojů doplní série experimentů, na kterých si ukážeme funkci spojky a rozptylky, princip některých optických zařízení.

25. listopadu:  Filharmonie Brno
Sto čtyřicet let Besedního domu v novodobé historii Brna
Čtvero zastavení v reprezentačních prostorách paláce, pokaždé s výkladem o jeho budovatelích, dramatickém stavebním vývoji a rozličných funkcích v průběhu bezmála půldruhého století, s připomínkou historických okamžiků a jejich význačných účastníků.

2. prosince: Filharmonie Brno
Filharmonie Brno – mezi Prahou a Vídní
Historie hudebního života moravské metropole v posledních stoletích; úsilí Besedy brněnské o profesionální úroveň koncertů. Vývoj jejich symfonické složky v meziválečných letech, vznik a působení filharmonie. Výklad s hudebními ukázkami.

9. prosince: Muzeum města Brna
Pevnosti Brna - od dřevěné palisády k betonovému bunkru
Pravěká hradiště, středověké hradby, barokní pevnost i zákopy 2. světové války. To vše se nachází více či méně ukryté v našem městě. Brno je přímo učebnicovým příkladem vývoje fortifikačních technik. Seznámíme Vás s nejzajímavějšími opevněnými lokalitami na území Brna ve světle nejnovějšího archeologického a historického bádání. Přednáší Petr Vachůt, Aleš Navrátil.

16. prosince:  Muzeum města Brna
Zrození brněnského Výstaviště
Výstava soudobé kultury v Československu, uspořádaná před 85 lety jako velkolepá přehlídka kulturní a hospodářské úrovně mladého státu, se uskutečnila na brněnském Výstavišti, vybudovaném speciálně pro tuto akci. Seznámíte se s tvůrci výstavního areálu, jimiž byli přední architekti z celé republiky, jejichž dílem se významně pozvedla prestiž dříve provinčního Brna a symbolicky byl završen jeho přerod ve skutečnou zemskou metropoli a v podstatě druhé hlavní město Československé republiky. Přednáší Lenka Kudělková. Na závěr proběhne slavnostní inaugurace všech studentů kulturní univerzity třetího věku.


KONTAKTY

Kontaktní e-mail: akademie@hvezdarna.cz


Kontakty na jednotlivé pořádající organizace

Dům umění města Brna
tel. 542 213 883, www.dum-umeni.cz, info@dum-umeni.cz

Filharmonie Brno
tel. 539 092 801, www.filharmonie-brno.cz, info@filharmonie-brno.cz

Hvězdárna a planetárium Brno

tel. 541 321 287, www.hvezdarna.cz, e-mail@hvezdarna.cz

Knihovna Jiřího Mahena v Brně
tel. 542 532 111, www.kjm.cz, kjm@kjm.cz

Muzeum města Brna
tel. 542 123 611, www.spilberk.cz, muzeum.brno@spilberk.cz

Turistické a informační centrum města Brna
tel. 542 427 111, www.ticbrno.cz, info@ticbrno.cz