Nebe v plamenech | ohňostrojné představení
Již 20 let máme v Brně světovou soutěž ohňostrojů Ignis Brunensis, jednu z celosvětově uznávaných ohňostrojných přehlídek pořádaných v Evropě. Vždy statisíce návštěvníků mohly zhlédnout už přes 100 ohňostrojných show, které připravilo 45 ohňostrojných týmů z 21 zemí a 4 světadílů. Po dvou desetiletích ale nastal čas udělat další krok – vstoupit do virtuálního světa… Hvězdárna a planetárium Brno v dubnu 2017 uvede v digitáriu představení z vlastní tvorby – Nebe v plamenech.
„S myšlenkou uvést představení o ohňostrojích jsme si pohrávali několik posledních roků,“ prozrazuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno. „Systém digitálního planetária je pro takovou projekci přímo ideální. A kde jinde, než právě v Brně, by přitom mělo něco takového vzniknout? Premiéru Nebe v plamenech doprovodí skutečný ohňostroj, který se odehraje s hudebním doprovodem v pátek 7. dubna od 21 hodin na Kraví hoře. Jako první uvidí naše představení samozřejmě naši návštěvníci, ale už v červnu jej představíme v anglické podobě a následně se zúčastníme řady filmových festivalů – například v Jižní Koreji, Rusku či Velké Británii. “
Představení digitálního ohňostroje v planetáriu
Představení Nebe v plamenech se věnuje bohaté historii a neméně zajímavé současnosti ohňostrojů. Kdo takové ohnivé divadlo vlastně vymyslel? Kdo zdokonalil? Proč jsou vlastně ohňostroje barevné? Kde můžeme uvidět ten největší, nejkrásnější, nejvyšší, nejdelší…?
Na počátku, před dvěma tisíci roky, to byla snaha nalézt elixír nesmrtelnosti. Dnes se na ohňostroje dívají stovky tisíc, dokonce miliony lidí. Proč? Pro zábavu, poučení? Možná proto, že je ohňostroj oslavou nejdůležitějšího objevu člověka. Ohňostroj, co se rozprskne a vystřelí tisíce pavoučích noh proti hvězdám, je věčným symbolem člověkem tak trochu zkrocené přírody.
Pořad Nebe v plamenech vznikl v koprodukci se společností Spheremension a kreativním studiem Sphere Motion. České znění namluvil Miroslav Táborský. Na tvorbě pořadu se podílely dvě desítky odborníků – grafici, scénáristé, animátoři, zvukaři i lidé, kteří sestavují skutečné ohňostroje. Pro představení bylo dokonce nezbytné vyvinout některé grafické technologie, které umožnily lépe využít projekci brněnského planetária.
O jak náročné technické zpracování se jedná, je možné popsat hned na úvodní scéně exploze pradávné sopky. Trvá pouhých 27 sekund, během nichž ovšem „okolí sopky zasype na 15 tisíc žhavých úlomků“. Jen tato krátká scéna se počítačově zpracovávala několik dní a v podobě digitálních dat zabírá tolik objemu, jako 300 tisíc rodinných fotografií.
Součástí představení je tematické povídání o polárních zářích. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vlastně polární záře vznikají, nebo jste prostě zatoužili spatřit je na vlastní oči? Názorné počítačové vizualizace i strhující reálné záběry z Laponska připravil Pavel Karas. Některé projekce na závěr doplní i krátká laserová show.
Představení Nebe v plamenech je vhodné i pro mladší diváky. Hvězdárna a planetárium Brno jej uvádí po celý duben i květen. Přesný program lze nalézt na www.hvezdarna.cz