Menu English

Úplňková noc na Kraví hoře

Úplňková noc na Kraví hoře

V noci ze středy 20. července na čtvrtek 21. července můžete na Kraví hoře oslavit úplněk. A ne ledasjaký. Bude to totiž 47. roků od okamžiku, kdy se našeho vesmírného souseda dotknula noha pozemšťana. Připraveny budou projekce v digitáriu, light painting v prostoru přilehlého parku nebo akvabely smáčející se v lunárním světle. Umožní-li to počasí, samozřejmě se podíváte na Měsíc. Úplňková noc začíná ve 21.00 a končí po druhé hodině ranní. Uskuteční se za každého počasí, vstupné (až na bazén) platit netřeba.

Náš vesmírný soused je často opomíjenou ozdobou oblohy. A přitom je Měsíc z planety Země zrozený. Před 4 miliardami 570 miliony roky se zformoval z trosek po srážce Prazemě s tělesem o velikosti dnešního Marsu. Byla to výhra v kosmické loterii! Jen díky němu u nás nedochází k prudkým výkyvům počasí, jak je zvykem na jiných planetách. Asistoval také v příchodu nás pozemšťanů – přílivy a odlivy pomohly vodním živočichům na souš. Zcela jistě v podobě obrovského štítu vychytal mnohé vražedné planetky. Není divu, že jej pozemšťané před půlstoletím navštívili. Stal se Mount Everestem našeho blízkého vesmíru. Jediným tělesem mimo planetu Zemi, kterého se dotknula lidská noha. Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

Oslavě existence Měsíce bude věnována noc z 20. na 21. července 2016. Díky digitáriu Hvězdárny a planetária Brno, uskupení VISUALOVE a sportovně-rekreačnímu areálu zaplaví Kraví horu nejen přirozené měsíční světlo, ale také umělé světlo pozemské. Návštěvníci budou proplouvat městským parkem a sledovat jeho interakci s vodou, vzduchem i zemí. Většina expozic bude volně přístupná, s výjimkou krytého bazénu.

Úplňkovou noc pořádá Hvězdárna a planetárium Brno a Sportovně-rekreační areál Kraví hora, ve spolupráci s Městskou policii Brno a Dopravním podnikem města Brna. Akce se koná pod záštitou primátora statutárního města Brna pana Petra Vokřála a starosty městské části Brno-střed pana Martina Landy.

Program Úplňkové noci

Hvězdárna a planetárium Brno (od 21.00)

  • Zpátky na Měsíc – projekce představení v digitáriu (každých 30 minut)
  • Apollo 11 – původní dokument NASA, projekce na fasádu budovy (každých 20 minut)
  • před budovou nasvícená měsíční krajina – možnost fotografovat se s kosmonautem v replice skafandru z výpravy Apollo 17 (nepřetržitě)
  • kopule – pozorování planet a měsíčního úplňku (za příznivého počasí nepřetržitě)

Park Kraví hora (na dvou stanovištích)

Koupaliště (od 22.00)

  • vykoupejte se v lunárním světle vnitřního bazénu (od 22.00 do 00.00, vstupné dle ceníku)
  • vykoupejte se v lunárním světle venkovního bazénu (od 22.00 do 02.00, vstupné 50 Kč)
  • měsíční tanečnice – vystoupení akvabel (venkovní bazén, začátek ve 22.00, 23.00 a 00.00). Vystoupí české reprezentantky na olympisjkých hrách v Riu 2016 – Alžběta Dufková a Soňa Bernardová.

Lunární noc se koná za každého počasí. S výjimkou vnitřního bazénu je vstup na všechny stanoviště zdarma. Na hvězdárně lze zakoupit jednoduché občerstvení z automatů, na koupališti je k dispozici bufet. Toalety jsou volně přístupné na hvězdárně a koupališti.

visualove_foto_michal_jenco_1

visualove_foto_michal_jenco_4

Pod vlivem úplňku

Měsíc můžeme na pozemské obloze sledovat v roztodivných podobách. Někdy jej vidíme jako úzký srpek, jindy má podobu dorůstajícího půlměsíce. Ve vzácných chvílích dokonce zakryje Slunce, nebo vstoupí do pozemského stínu a zbarví se do červena. Nejvíce pozornosti ovšem mezi lidmi vzbuzuje úplněk. Je pravda, že měsíční cyklus se v této chvíli dostává přibližně do své druhé poloviny a že začíná po úplňku „ubývat“, jinak se ale neděje nic zvláštního.

Mnohem větší pozornost byla úplňku věnována v dobách, kdy se svítilo jen loučemi, ohněm v krbu nebo svíčkami. Před několika staletími bylo totiž měsíční světlo vzácným zbožím a rozhodně ho neměli rádi lupiči, kteří pod pláštěm tmy obírali pocestné. Za jasné úplňkové noci se navíc dalo cestovat, což bylo jindy velmi nebezpečné. Na některých místech se dokonce podél cest odstraňovala kůra ze stromů, aby bylo světlé obnažené dřevo lépe vidět při měsíčním světle.

Nemůžeme tvrdit, že pozemský život není s Měsícem spjat. Zvláště přílivy a odlivy způsobené slapovými silami našeho souputníka a Slunce jsou důležité pro celou řadu živočichů, kteří obývají pobřeží. Od velikých hejn bahňáků, kteří si za odlivu pochutnávají na červech a měkkýších, až po mořské želvy karety zelenavé, jež využívají přílivu ke kladení vajíček nebo korálů řídících se měsíčním úplňkem. Při přílivech a odlivech přitom sehrává největší úlohu právě působení Měsíce. Nebýt něj, byl by jejich rozsah o dvě třetiny menší. Zbylá třetina vzdouvání ohromné vodní masy připadá na slapové působení Slunce.

Měsíc tedy na nás přece jen působí. Nesmíme však zapomenout, že máme kolem sebe spoustu dalších, mnohem silnějších vlivů, které míchají kartami našeho života. Pokud tedy skutečně chceme žít pod vlivem Měsíce, měli bychom se více než lunárním šamanům věnovat spíše Měsíci samotnému. Měli bychom sledovat a chápat jeho proměny a užívat si na vlastní oči kouzlo nocí ozdobených Měsícem, které se staly inspirací pro mnoho básníků, skladatelů, spisovatelů či malířů. Měsíc nám totiž i v přesvětlených městech umožňuje okusit krásy přírody, které daleko přesahují rozměry našeho světa!

 

METRO_uplnkova_noc_2