Menu English

V pondělí 4. prosince obdrží profesor Miloslav Druckmüller za výsledky světového významu při matematickém zpracování obrazu zatmění Slunce Nušlovu cenu. V 17 hodin promítneme film HELIOS právě o panu profesorovi, vlastní ceremoniál spojený s přednáškou začne v 18 hodin. Přijďte se podívat, vstup zdarma.

Přednáška: Atmosféra – vždyť je to jen vzduch

ATMOSFÉRA – VŽDYŤ JE TO JEN VZDUCH

V úterý 7. února 2012 v 18.00 se na Hvězdárně a planetáriu Brno uskuteční přednáška Dr. Ing. Zdeňka Řehoře, PhD. z Univerzity Palackého v Olomouci a také Hvězdárny a planetária Brno na téma „Atmosféra – vždyť je to jen vzduch“.

Pro někoho zajímavé, pro někoho možná trochu překvapivé ohlédnutí na oceán, na jehož dně žijeme a bez nějž by svět tak jak jej známe neexistoval. Dozvíte se něco o tom, jak ovlivňuje atmosféra Země nejen práci astronomů, jaký vliv má například na pozorované obrázky, ale i jak ovlivňuje život nás všech včetně optických klamů, se kterými se téměř každý setkal. Dozvíte se mimo jiného např. i odpověď na otázky: Co to znamená, když řeknete, že je něco pro vás vzduch aneb kolik váží vzduch? Proč je obloha modrá a proč Slunce při západu červené? Proč jsou vidět „kaluže“ v parném létě na suché silnici?