Na co se můžete také těšit?

V plném chodu budou aparatury chemiků z Vysokého učení technického v Brně. K vidění budou komentované pokusy z anorganické chemie, třeba rozzuřený grizzly, k ochutnání pokrmy na bázi gelů pro odvážené diváky.

Společnost SAKO přiblíží energetické využívání odpadu, Městská policie Brno dokáže, že věda nám pomáhá, abychom se v brněnských ulicích cítili bezpečně. Že věda může být sladká, zažijete s Mendelovou univerzitou v Brně! Ochutnáte zmrzlinu z dusíku, na vlastní oči uvidíte, co dokáže robotická ruka a také vás naučíme dojit z kravského vemínka.

Pojďte to s námi pořádně roztočit a vyzkoušejte si pokusy s momentem setrvačnosti a odstředivou silou. Zjistíte, díky čemu z kola nejen nespadneme, ale můžeme na něm vyhrát závod! Na to láká VIDA! science centrum. Chcete si procvičit logické myšlení? Knihovna Jiřího Mahena v Brně vám  prostřednictvím logických her pro malé i velké ze svého fondu pomůže řádně protočit mozkové závity.

Z Akademie věd České republiky dorazí odborníci hned ze tří ústavů. Expozice Botanického ústavu se bude týkat kvality vody nejen povrchové, ale i pitné a odpadní, stejně jako života ve vodě, rozboru vody či testů ekotoxicity. Ústav fyziky materiálů ukáže napětí, které dává věci do pohybu, umí změnit strukturu materiálu nebo dokáže zbořit most. A Archeologický ústav vás přesvědčí, že v tom nejsou sami – dozvíte se o spolupráci archeologů s jinými vědními obory.

Technické muzeum v Brně vybírá to nejlepší z aktivit letošního roku k našim výstavám (např. výstava o smaltu, výročí Vladimíra Remka atp.) – přijďte si vyzkoušet nejen své znalosti, ale i svou zručnost! Základní škola Novolíšeňská připravuje Pokusy v Mraveništi – interaktivní expozici, kde si účastníci vyzkouší mnoho pokusů a vyrobí si i jednoduché funkční fyzikální a matematické hračky.

Do programu se samozřejmě zapojí i Moravské zemské muzeum, jeho entomologické oddělení připraví ukázky živého hmyzu, mikroskop s muzejními exempláři, jantar a ochutnávku hmyzích specialit. A ve FabLabu se můžete setkat s digitální výrobou, která v dnešní době umožňuje tvořit (téměř) cokoliv, co vás napadne.

Ve stánku Univerzity obrany si návštěvníci mohou otestovat své dovednosti na laserovém střeleckém trenažéru, zapojit se do kognitivního tréninku a vyzkoušet si elektroniku v plné polní. Pro děti jsou připraveny různé hry a nejmladší návštěvníci si mohou užít skákací hrad.

Studenti Veterinární a farmaceutické univerzity Brno návštěvníkům zábavnou formou přiblíží farmaceutické a veterinární řemeslo. Nechají nahlédnout pod pokličku svého budoucího povolání – chybět nebude věštění z rentgenových snímků, dojení, střílení uspávací šipkou, poznávání léčivých rostlin nebo příprava léků.

Hned pět stanovišť připravuje Masarykova univerzita. S Ústavem geologických věd si vyzkoušíte nejstarší metodu získávání zlata. V případě bezoblačného počasí můžete pozorovat fotosféru a chromosféru Slunce speciálními dalekohledy z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky. Karel IV., Jošt Lucemburský nebo Jan Žižka – to jsou významné osobnosti českých dějin, které zná každý z dějepisu, historických knih nebo filmů. Ale jak tito lidé opravdu vypadali, jaká zranění utrpěli nebo jak zemřeli? Na to odpoví pracovníci Ústavu antropologie. Nutriční specialisté pro změnu prozradí, co co všechno (ne)víte o potravinách. A Bioskop představí záhady bioluminiscence.