Máte doma malého koumáka? Vy sami rádi louskáte tajemství kolem nás? Pak neváhejte a přijďte v pátek 6. září nebo v sobotu 7. září (nebo oba dny) do areálu Dopravního hřiště Riviéra Brno. Opět se totiž vydáváme za báječným dobrodružstvím vědy, techniky a historie – na Festivalu vědy s Jihomoravským krajem. Zač je toho loket, předvedou dvě desítky institucí, které jsou sice vědecké, technické nebo historické, ale které se neberou příliš vážně. Místa je dost, vstup je zdarma, zábava je to pro malé i velké.

Kdy? V pátek 6. září a v sobotu 7. září 2019 od 9.00 do 18.00
Kde? V areálu Dopravního hřiště Riviéra Brno.
Za kolik? Zadarmo!
Co například? Cesty do vesmíru, chůze po ne-newtonovské kapalině, obří Měsíc, výprava do pravěku, rýžování zlata, tajemství genetiky, jízda na traktůrku…

Na co se můžete také těšit?

Muzeum Brněnska se letos Festivalu vědy zúčastní poprvé, a to hned tři z jeho šesti poboček. S Památníkem písemnictví na Moravě poznáte, jak se vyráběly knihy a vyzkoušíte si přečíst i napsat své jméno v různých písmech napříč staletími. Podhorácké muzeum pozve na výstavu Cesty do pravěku. Jak vlastně můžeme zjistit, jak vypadali dinosauři? Odpověď na tuto otázku objevíte sami, a ještě se u toho dobře pobavíte. Historie nejsou jen jména a čísla. S Památníkem Mohyla míru zažijete, jaké by to bylo stát se napoleonským vojákem.

Zábavní vědecký park VIDA! science centrum nabídne stanoviště s pokusy zaměřenými na různé formy ledu a změny skupenství i klimatu. Hvězdárna a planetárium Brno přiveze nafukovací Měsíc, dalekohledy a další vesmír atrakce.

Pár dní po Festivalu Vědy startuje raketa z Brna. Ano, opravdu – špičku rakety Vega totiž vyrábí brněnská firma S.A.B. Aerospace, která na festivalu nabídne stavění družic na čas a focení s kosmonautem – kterým může být kdokoliv! PS: Bude i raketa. Protože kdo chce metro, když máme raketu!

Velkou podívanou slibují vysoké školy. Bioskop z Masarykovy univerzity bude hledat odpovědi na otázky typu: Co je pH? Jak se měří? Jakou má hodnotu v různých nápojích? A kde všude jej můžeme měřit a kde nám pomáhá? Nutriční terapeuti z Lékařské fakulty vám připomenou, že výživa je důležitou součástí našeho života a hraje významnou roli v prevenci mnoha onemocnění. Ústav teoretické fyziky a astrofyziky z Přírodovědecké fakulty otestuje vaše znalosti a dovednosti z teoretické fyziky a astrofyziky. V případě bezoblačného počasí se můžete podívat i na fotosféru a chromosféru Slunce. S Ústavem geologických věd si vyzkoušíte nejstarší metodu získávání zlata: I prospektoři na Klondiku na Aljašce totiž hledali zlato za pomoci rýžovací pánve.

Katedra technické a informační výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity ukáže a naučí zájemce řídit diferenciální podvozek robota. Zájemci si budou moci robota naprogramovat tak, aby jel po požadované dráze, nebo aby sledoval čáru. Můžeme vyzkoušet ovládání robotické ruky a zjistíme, že programovat roboty není vůbec problematické, víme-li, jak na to.

Mendelova univerzita v Brně vás naučí rozeznávat druhy obilí, poznávat zvířata. Zachytáte si spolu s jejími pracovníky ryby a nadojíte mléko. Moravské zemské muzeum se pochlubí svým Mendelianem, atraktivním světem genetiky, což je zřejmě jedna z nejrychleji se rozvíjejících věd.

Ve stánku Univerzity obrany v Brně si můžete zahrát na virtuálním simulátoru VBS2, otestovat své střelecké dovednosti na laserovém trenažéru, vyzkoušet si zobrazování objektů hyperspektrální kamerou, navázat spojení pomocí radiostanic či shlédnout vybavení ženijních jednotek. Pro děti budou připraveny různé hry a nejmladší návštěvníci si mohou v sobotu užít skákací hrad.

V plném chodu budou aparatury chemiků z Vysokého učení technického v Brně. Pro velký úspěch, bude i v letošním roce instalována velká nádob se „zázrakem“ zvaným škrob. Procházka po škrobové pastě je prostě nezapomenutelná. A ve slizové laboratoři budou k vidění ukázky výroby různých druhů slizů ze všemožných surovin a někteří z vás si svůj sliz odnesou i domů.

Akademie věd České republiky se tradičně zúčastní ve velkém stylu. Například Botanický ústav slibuje předvést život v kapce vody, nebo odpovědět na otázku, co nepatří do kanalizace, jak se voda čistí a kolik stojí? Ústavu fyziky materiálů se bude věnovat napětí – dává věci do pohybu, umí změnit strukturu materiálů, dokáže zbořit most. Biofyzikální ústav vás seznámí s dvoušroubovicí DNA, v mikroskopu uvidíte také hlavu i křídlo motýla, nohu včely i pavouka. Na stánku Archeologického ústavu to letos pěkně rozpálíme! V připravené kovářské dílně Vám předvedeme historické techniky výroby nožů a šikovní zájemci si mohou sami vykovat třeba prstýnek. Na stánku Ústavu přístrojové techniky můžete nahlédnout do mozku či srdce, dokonce i bříška živé myšky, postačí k tomu dotyk na monitor.

Nadaní žáci ze Základní školy Novolíšeňská připravili panoptikum fyzikálních a matematických kuriozit. Na každý exponát z mechaniky, optiky, magnetismu a matematiky si můžete sáhnout, osobně vyzkoušet nebo si ho i vyrobit. Každé „proč“ má v této expozici zábavné „proto“.

Výzkumný ústav veterinárního lékařství má připravený vědecký kvíz, k nahlédnutí zajímavé objekty v mikroskopu a možná s sebou vezme 3D brýle a termokamery. Stejně tak bud možné zažít FabLab, tedy 3D tiskárny, řezací plotr, programovatelný vyšívací stroj a ukázky projektů, které může s těmi správnými technologiemi snadno vyrobit každý.

Technické muzeum v Brně vybere ze svých aktivit letošního roku – mimo jiné hrátky o lidské kostře z výstavy Až na kost!, těžká práce kosmonautů z výstavy Tenkrát na Měsíci!, Retrogaming … a další. Přijďte si vyzkoušet svůj důvtip či zručnost a poohlédnout se v čase zpět.

Jakým způsobem věda ve formě různých „vědeckých vychytávek a vědeckých udělátek“ pomáhá strážníkům Městské policie Brno při zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku v našem městě?

Návštěvníci expozice Odboru životního prostředí magistrátu města Brna se seznámí s tím, jak se sleduje kvalita ovzduší na profesionální úrovni, k vidění budou také fotografie prachových částic přiblížených elektronovým mikroskopem.

Přijďte nahlédnout také do černé díry literatury, možná vás pohltí, možná na vás ale vychrlí spoustu knih. Co se v ní ukrývá a kam nás zavede? To zjistíte na stánku Knihovny Jiřího Mahena v Brně.

Zetor Gallery připraví slalomovou dráhu na malých traktůrcích, různé skládačky a omalovánky pro děti. Součástí Zetor Gallery je i stálá expozice nových traktorů Zetor. Na akci tedy nemůže chybět nový traktor Zetor, do kterého si můžete sednout a představit si jízdu traktorem!

Ukážeme vám, jak úžasná může věda být! To slibuje tým z CEITEC. Vyzkoušíte si například výrobu slizu, oblečete naše vědce do laboratorních plášťů nebo sebe do obleku určeného pro čisté laboratorní prostory. Také nahlédnete do našich laboratoří ve virtuální realitě a na památku si odnesete fotku z tematického fotokoutku.

Veterinární a farmaceutická univerzita Brno dokáže, že se děti nemusí bát bílých plášťů. Ochutnají například tekutý „Ibalgin“, budou poznávat sušené části rostlin nebo výrobu želatinových kapslí a čípků. Veterinární hry jsou hry, ve kterých si můžete vyzkoušet základní dovednosti, které musí ovládat každý veterinář. Od uspávání zvířat na dálku pomocí foukačky, po poznávání rentgenů aneb co můžeme na daném obrázku vidět? A jako bonus si můžete vyzkoušet dojení krávy přes umělé vemeno, což je dovednost kterou musí zvládat všichni, kteří se u hospodářských zvířat pohybují.

Národní muzeum představuje mezinárodní soutěž City Nature Challenge, kdy města po celém světě mezi sebou soupeři o co největší počet pozorování přírody na svém území pomocí mobilní aplikace iNaturalist! Přijďte k našemu stanu a nechte si ukázat jak aplikace funguje a co všechno umí! Nebudete litovat 🙂

Divadlo vědy

Divadlo vědy se odehrává ve stanu s kapacitou přibližně 250 míst. Každý program trvá 30 až 40 minut. Základní i střední školy si mohou místa na dopolední vystoupení v pátek 6. září bezplatně rezervovat na www.hvezdarna.cz/program (od poloviny srpna).

Program na pátek 6. září

  9.00 Chemici na prknech co znamenají svět!
10.00 Led nad zlato
11.00 E – ŠOKing
12.00 Chemici na prknech co znamenají svět!

15.00 Led nad zlato
16.00 Chemici na prknech co znamenají svět!

Program na sobotu 7. září

10.00 Led nad zlato
11.00 E – ŠOKing

13.00 Chemici na prknech co znamenají svět!
14.00 E – ŠOKing
15.00 Led nad zlato
16.00 Chemici na prknech co znamenají svět!

Co se bude v divadle předvádět?

Z kůží na vědecký trh tentokrát v Divadle vědy vystoupí našenci ze tří institucí: VIDA! science centrum, Vysoké učení technické v Brně a ZŠ Novolíšeňská. Přijďte se na ně podívat, přijďte je podpořit. Slibují zajímavou podívanou:

Led nad zlato – VIDA! science centrum

Pálí, kouří, studí, hřeje
/ a nikdy se nerozleje /
a když dojde, zle je.
Zlatem si kolu nevychladíš.

Chemici na prknech co znamenají svět! – Vysoké učení technické v Brně

Soubor komentovaných pokusů především z běžných surovin, které jsou k mání v obchodě s potravinami či drogerií. Mimo to nebudou chybět ani klasické pokusy z anorganické chemie, protože trošku ohně a dýmu není nikdy na škodu.

E – ŠOKing – ZŠ Novolíšeňská

Netradiční prezentace fyzikálních hraček a pokusů inspirovaná TV reklamami.

Jak se k nám dostanete?

Jednoduše. Areál Dopravního hřiště Riviéra Brno je snadno dostupný městskou hromadnou dopravou – autobus č. 44 a 84, zastávka Riviéra. Od Mendlova náměstí, ze kterého je to 5 minut jízdy, bude doprava posílena. Přímo před areálem je také velkokapacitní parkoviště (zdarma).

Školy na území města Brna (a nejbližšího okolí) mohou k dopravě za zvýhodněných podmínek využít autobus Dopravního podniku města Brna. V případě zájmu o tuto službu prosím kontaktujte přímo Dopravní podnik na telefonním čísle 543 171 455 nebo e-mailem zvlastnijizdy@dpmb.cz

mapa_FV