Na startu » Začínáme

Začínáme

Začněme jednoduchým úkolem.

Zvedněte se prosím od počítače a běžte se podívat na hvězdnou oblohu.

Už jste zpátky?309

Možná ne, jelikož jste netrpěliví a čtete dál. Možná je zrovna den, nebo je noc, ale jako naschvál je zataženo. Rozhodně ale takovou noční procházku brzo absolvujte a dobře si pak prohlédněte podobu hvězdné oblohy nad vámi.

Velký vůz a zelená polární zář pozorovaná v Kanadě 1. srpna 2002. Zdroj: Sebastien Giguere.
Velký vůz a zelená polární zář pozorovaná v Kanadě 1. srpna 2002. Zdroj: Sebastien Giguere.

Na nebi jste si totiž mohli všimnout spousty zajímavých jevů. Tak například – hvězdy nebyly stejně jasné. Některé zářily nápadněji, jiné méně. Záleželo také na tom, odkud jste se dívali. Pokud z města, pak jste obdivovali jenom několik nejnápadnějších hvězd. Ale jestli jste zrovna byli na chalupě či jinde v přírodě, tedy dál od pouličního osvětlení, mohli jste napočítat až několik tisíc zářivých „světýlek“.

Možná jste se dokonce na oblohu podívali více než jednou. Třeba s odstupem několika hodin – v takovém případě byste si mohli všimnout, jak nad východním obzorem některé hvězdy přibyly a naopak nad západním jiné zmizely. Patrné mohly být i pohybující se „hvězdy“ – některé zazářily na pár sekund, jiné letěly napříč oblohou po celé minuty.

Během vaší první výpravy jste mohli mít štěstí i na Měsíc, na jehož povrchu byly patrné světle šedé skvrnky. Přesvědčit jste se také mohli, že náš nejbližší kosmický soused z noci na noc změnil nejen polohu, ale dokonce i vzhled. A vaše pozorování mohla doplnit i nějaká ta oblačnost či jiné světelné představení.

Nebe nad Středozemním mořem za svitu úplňkového Měsíce. Zdroj: David Farinič.
Nebe nad Středozemním mořem za svitu úplňkového Měsíce. Zdroj: David Farinič.

Tolik, vlastně mnohem více zajímavých věcí, lze zahlédnout při jedné jediné kratičké procházce pod hvězdnou oblohou.

Jak se totiž sami přesvědčíte, k získání základních astronomických znalostí nemusíte studovat na prestižní vysoké škole a k obhlížení krás noční oblohy nepotřebujete žádný drahý dalekohled.436

Stačí váš zrak, možná triedr, pár dalších drobností a především chuť se odrazit.

Odrazit se od planety Země a vydat se kosmickým prostorem až na okraj nedohledna. Vaším spojencem bude nadšení, vaším průvodcem tento astronomický kurz a vaším motorem touha po poznání. Poznání drtivé části našeho světa – od povrchu planety Země až za horizont událostí. 439

Na dalších stránkách tohoto kurzu najdete celou řadu praktických i teoretických úkolů. Jak na ně - to se dozvíte v následující části nazvané "Návod na použití kurzu".

Záleží přitom jen na vás, jak se ke zpracování otázek a praktických úloh postavíte. Řešení mnohých z nich zabere týdny trpělivosti, jiná snadno zvládnete během několika málo minut. Pokud ale budete postupovat skutečně pečlivě, můžeme vám zaručit, že celý kurz dokončíte v průběhu několika málo měsíců.

Velmi důležité také je, že už od prvních okamžiků vaší kosmoplavby nebudete sami. Prostřednictvím tohoto kurzu se můžete spojit nejen s astronomy brněnské hvězdárny, ale také s dalšími zájemci o výpravy do vesmíru.

Stačí se jen odrazit a vydat se mezi hvězdy.

 

Nahoru

 

Buďte s námi!

Chcete-li se spojit s jinými astronomy či účastníky tohoto kurzu, zaregistrujte se na Facebooku či Twitteru. Jejich prostřednictvím se také dozvíte o zajímavém dění na nebi.

Zajděte na hvězdárnu

V České republice je celá řada hvězdáren a planetárií, kde se můžete podívat na oblohu velkým dalekohledem, kde vám ukáží umělé nebe planetária anebo kde vám rádi poradí. Přehled těchto institucí najdete třeba v Astronomické mapě České republiky:

Důležitá poznámka – následující texty vychází z předpokladu, že se na nebe budete dívat z České republiky. Pokud se nacházíte v jiných částech planety, především hodně vzdálených směrem na jih či sever, nemusí být některé informace a naše rady tak úplně spolehlivé.