Návod na použití
Hned na úvod je třeba zdůraznit, že k úspěšnému absolvování tohoto kurzu nepotřebujete žádné výjimečné vzdělání. Dokonce ani nemusíte patřit mezi matematické či fyzikální talenty. Vystačíte si se základními znalostmi a především s trpělivostí při řešení docela jednoduchých úloh. Kurz je určen především žákům základních a středních škol Jihomoravského kraje, ale zúčastnit se může kdokoli. Celý kurz, všechny konzultace i veškeré materiály jsou přitom zdarma. První část kurzu hravě zvládnete během pár chvil - ostatně zkuste si hned zodpovědět jednotlivé otázky, Druhá část kurzu už klade poněkud větší nároky na pozorování skutečné oblohy, ale i zde vám řešení nezabere více než několik týdnů. Především při čekání na pěkné počasí. 461
Tento kurz je výjimečný hned z několika důvodů. Především proto, že se s prosbou o pomoc můžete kdykoli obrátit na odborníka – astronoma. Anebo také proto, že na závěr od nás obdržíte certifikát skutečného znalce oblohy.
Jak začít?
Docela jednoduše!
Kliknutím na odkaz REGISTRACE (vlevo nahoře) se na začátku vaší cesty kurzem musíte zaregistrovat. Vyplňte prosím všechny červeně vyznačené údaje.
Zdůrazňujeme, že tyto informace podléhají ochraně osobních údajů, slouží čistě pro potřeby kurzu a nebudou nikde zveřejněny ani poskytnuty třetím osobám. Kromě běžných údajů po vás ze statistických důvodů požadujeme též věk a poštovní směrovací číslo vašeho bydliště (tedy PSČ).
Poté se již můžete do kurzu přihlásit kliknutím na odkaz LOGIN (vlevo nahoře) pod svým uživatelským jménem (loginem) a heslem. V případě, že někdy později zapomenete heslo, klikněte na odkaz „Zapomněl(a) jsem heslo“. Po vyplnění e-mailu, který jste zadali při registraci, vám bude zasláno nové.
Po přihlášení do kurzu se zobrazí úvodní uživatelská stránka, takzvaná NÁSTĚNKA, na které najdete upozornění na nové události (například pokud byla opravena některá vaše odpověď), stejně jako zprávy od odborných pracovníků Hvězdárny a planetária Brno, třeba upozornění na zajímavé úkazy na obloze.
Kliknutím na odkaz MŮJ ÚČET (v levém menu) se později dostanete na stránku, kde můžete měnit nastavení svého účtu, například heslo nebo e-mail. Pokud zakliknete v položce tzv. Infomaily, budete od nás dostávat důležité noviny také prostřednictvím e-mailu.
V liště vpravo nahoře najdete také formulář VYHLEDÁVÁNÍ, který nabízí fulltextové vyhledávání; výsledky jsou automaticky řazeny podle důležitosti. Můžete si je ale seřadit také podle pořadí kapitoly v kurzu.
Samotný Internetový kurz základů astronomie se skládá ze dvou základních bloků - dvou na sebe navazujících dílů - nazvaných jednoduše:
- bez dalekohledu (stránky mají světlé pozadí)
- s dalekohledem (stránky mají tmavé pozadí)
Mezi oběma bloky se pohybujete tak, že kliknete na odkaz v pravém horním rohu.
Každý z těchto dvou bloků tvoří několik kapitol uvedených v „duhové“ vodorovné liště. V bloku „bez dalekohledu“, který sestává spíše z praktických rad a popisu jevů viditelných bez speciálních pomůcek, najdete:
- NA STARTU - v této části se nyní pohybujete
- ZÁKLADY POZOROVÁNÍ
- MĚSÍC, NÁŠ SOUSED
- SLUNEČNÍ SOUSTAVA
- V HLAVNÍ ROLI HVĚZDY
- OBLOHA NAD NÁMI
Spíše teoretický a s odkazy na úkazy, k jejichž sledování je nezbytný jednoduchý a snadno dostupný přístroj, je blok „s dalekohledem“:
- HVĚZDÁŘSKÝ DALEKOHLED
- SLUNEČNÍ SOUSTAVA
- HLUBOKÝ VESMÍR
- VESMÍR - JAKÝ JE
- V CÍLI
Všechny tyto kapitoly se dále rozpadají na podkapitoly, jejichž soupis se objeví v roletce v levém sloupci. Například fialová kapitola „Základy pozorování“ obsahuje podkapitoly:
- Země z nadhledu
- Vzdálenosti na obloze
- Vše je v pohybu
- Hvězdářský zeměpis
- Čas v astronomii
- Jak pracují lidské oči
- Jak je co jasné?
- Výprava ke hvězdám
- Pozorovací podmínky
- Hvězdářské mapy
- Planetárium na počítači
- Po stopách UFO
- Hon na družice
To, co dělá kurz kurzem, jsou právě jednotlivé podkapitoly. Jakým způsobem je budete číst, zda jednu po druhé anebo na přeskáčku, záleží na vás.
Kromě hlavního textu zde přitom najdete:
- poznámky na okraji neboli bubliny, které doplňují, rozšiřují a zpestřují hlavní text;
- snímky a ilustrace, které se kliknutím ve zvláštním okně zvětší;
- infografiky, které mají podobu postupně prolínajících se obrázků (klikejte na obrázku vpravo nahoře na odkaz DALŠÍ, resp. na opačné straně vlevo na odkaz PŘEDCHOZÍ; použít můžete i šipky doleva a doprava na klávesnici). Počet obrázků jdoucích za sebou se indikuje v levém dolním rohu (např. Obrázek 8 z 21);
- testovací otázky a praktické úkoly, které jsou vždy na závěr některé z podkapitol a také v přehledném souhrnnu.
Zastavme se na chvíli u testovacích otázek a praktických úkolů, jelikož právě ty dělají náš kurz skutečným kurzem. Věřte, že jsou velmi jednoduché – pozorný čtenář s jejich řešením problém mít nebude. Způsob jak dospět ke správné odpědi samozřejmě zůstává na vás, ale doporučujeme k vypracování přistupovat zodpovědně. Snáze se tak stanete skutečnými znalci astronomie.
V textu narazíte na tři základní typy otázek či úloh:
- Úlohy k zamyšlení, kdy máte odpovědět formou psaného textu – pokud možno, co nejstručněji, jen v několika větách.
- Výběrové otázky, kdy se musíte rozhodnout mezi několika nabízenými možnostmi – pozor, vždy je správná alespoň jedna varianta, někdy hned několik, tu a tam všechny.
- Praktické úkoly, kvůli kterým si musíte stáhnout a vytisknout pracovní list a vydat se pod skutečnou oblohu. Podle pokynů proveďte pozorování, protokol vyplňte, oskenujte nebo ofoťte fotoaparátem a nahrajte zpátky do kurzu. Samozřejmě, že nám ke kontrole pošlete pouze stránku s řešením, zadání znovu kopírovat nemusíte. Kvalita vaší elektronické kopie nemusí být nijak výjimečná, maximální velikost souboru nesmí přesáhnout 4 MB, přičemž doporučujeme použít formát pdf nebo jpg (nicméně nahrávání spolupracuje i se soubory tif, png, doc či rtf).
Důležité upozornění - ať už odpovíte na jednu, dvě či více otázek, vždy musíte kliknout na odkaz ULOŽIT. Jinak se vaše odpovědi nezapíší do systému!
Může se samozřejmě také stát, že při studiu nebo řešení otázek a úloh narazíte na nějaký zásadní problém. Třeba nesrozumitelné zadání, nejednoznačnou formulaci, nepochopitelný text či obyčejnou technickou závadu. V takovém případě nepropadejte panice – stačí v horní liště kliknout na DOTAZ ASTRONOMOVI.
K dispozici jsou hned čtyři odborní pracovníci Hvězdárny a planetária Brno, kteří vám rádi poradí. Tato služba je ovšem určena pouze ke konzultacím, nikoli k nezávaznému povídání. K tomu jsou vyhrazeny jiné aplikace kurzu. Pro lepší přehlednost vyplňte „Předmět“ vašeho dotazu. Jakmile někdo z astronomů zareaguje, zobrazí se vám upozornění v horním menu hned vedle odkazu „DOTAZ ASTRONOMOVI“. Vaše dotazy se přitom archivují a je možné v nich listovat podobně jako v elektronické poště nebo ve zprávách na Facebooku.
To, že jste odpověděli správně, nebo že vaše vypracování praktické úlohy vypadá skvěle, poznáte s odstupem času po kontrole řešení odborným pracovníkem Hvězdárny a planetária Brno podle indikace u každé z otázek. Abyste dospěli až na konec kurzu, musíte správně vyřešit 75 procent všech otázek a praktických úloh v každém z obou bloků kurzu (tj. 112 ze 150). To proto, že některé praktické úlohy můžete vypracovat pouze v konkrétních ročních obdobích.
Váš průchod kurzem (procento úspěšně zodpovězených otázek) se samozřejmě průběžně zaznamenává a také zobrazuje graficky v duhové liště s názvy kapitol. To vám umožňuje okamžitě vidět, kolik nezodpovězených otázek vám z každé kapitoly ještě zbývá.
Jakmile projdete úskalím všech otázek a praktických úkolů (opět připomínáme, že se nejedná o nic obtížného), obdržíte od nás jako prémii certifikát o úspěšném absolvování kurzu.
Jsme internetový kurz, a proto klademe důraz na interaktivitu a vzájemnou spolupráci. Vždy po přihlášení do kurzu se vám zobrazí NÁSTĚNKA s informacemi spíše technického charakteru. Dle vašeho zájmu vám můžeme tu a tam zaslat e-mail na adresu zadanou při vaší registraci. A konečně, spoustu informací ke kurzu, ale také zkušenosti vás samotných či jiných účastníků kurzu, najdete na stránkách Facebooku či Twitteru. Stačí se jen zaregistrovat
Tu a tam můžete zabrousit na stránky Hvězdárny a planetária Brno – http://www.hvezdarna.cz, jejíž pracovníci jsou autory tohoto kurzu. A nemusí to být jenom virtuální návštěva, nabízíme celou řadu pořadů v planetáriu i na hvězdárně, odborných přednášek apod.
Tak se přijďte podívat!
Náš kurz si můžete stáhnout do svého počítače, chytrého telefonu či PDA. V takovém případě sice ztratíte onu interaktivitu (nebudou dostupné otázky a dotaz astronomovi), ale zase si naše texty můžete číst třeba na cestách. Zde je kurz v podobě vhodné pro notebook či tablet (formát Adobe pdf):
Pokud budete s naším kurzem spokojeni, budeme rádi, když jej doporučíte svým přátelům. Můžete také na svých stránkách, blogu či jinde umístit odkaz na něj, stejně jako tento reklamní banner.
Na závěr pár informací o autorech kurzu. Studijní podklady vytvořil
Mgr. Jiří Dušek, Ph.D.
Mgr. Pavel Gabzdyl
Mgr. Jan Píšala
Supervizorem kurzu je doc. RNDr. Zdeněk Mikulášek, CSc. Programování zajistil Mgr. Pavel Karas. S problémy vám poradí a na vaše dotazy odpoví
Mgr. Pavel Gabzdyl
Mgr. Pavel Karas
Mgr. Zuzana Kuljovská
Mgr. Jan Píšala
Projekt Internetový kurz základů astronomie CZ.1.07/1.1.02/02.0156 realizuje Hvězdárna a planetárium Brno, příspěvková organizace v rámci globálního grantu CZ.1.07/1.1.02 Zvyšování kvality ve vzdělávání v Jihomoravském kraji Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
↑ Nahoru
Podporují nás!
Internetový kurz základů astronomie podporují tyto organizace: