English
Deutch
Russkij
Italiano
Français
Polski

Zpravodaj

Chcete dostávat informace o aktuálním dění na Hvězdárně a planetáriu Brno prostřednictvím e-mailu? Nechcete přijít o zajímavý pořad či pozoruhodný úkaz na obloze? Zaregistrujte se k odebírání našeho newsletteru! Jednou, dvakrát do měsíce vám přijde rovnou do vaší e-mailové schránky.

Jméno (nepovinné):
E-mail pro zasílání zpravodaje:
Jméno 2. planety:

(jako kontrolu proti spamu uveďte jméno 2. planety od Slunce)
 

 

Nová mapa Brna vypráví příběh o místech Mendlova života

Podle něj je pojmenován kráter na Měsíci i Marsu, polární stanice, univerzita i planetka ve Sluneční soustavě. Zajímavosti ze života otce genetiky a brněnského opata Gregora Johanna Mendela mají od dnešního dne šanci poznat ještě blíže i samotní Brňané. Do ruky se jim totiž dostane Mapa MENDEL@BRNO#VY, která vypráví příběh tohoto světově uznávaného vědce přímo v místech, kde se odehrál.

Průvodce seznamuje se třiadvaceti brněnskými i mimobrněnskými lokalitami, ve kterých tento světově uznávaný vědec zanechal své stopy. Při její tvorbě jsme hlavně mysleli na Brňáky, kteří každý den chodí kolem domů a objektů spojených s jeho jménem a často si ani neuvědomují, jak úžasný a inspirativní příběh vypráví,“ uvedl Jiří Dušek, jihomoravský koordinátor pro propagaci vědy a výzkumu a jeden ze spoluautorů průvodce.

Mapa představuje nejen „tradiční“ kamenné instituce uchovávající Mendelův odkaz, jako je například areál augustiánského kláštera na Mendlově náměstí nebo Moravské zemské muzeum na Zelném trhu. Díky mapě se můžete seznámit i s místy, kde pobíhali Mendelovy bernardýni, kde choval včely, kde rostl jeho proslavený hrách, nebo kde zazněla první světová přednáška o genetice.

Neopomíjí ani budovy spojené s jeho funkcí ředitele Hypoteční banky, meteorologa, učitele nebo duchovního. Po stopách Mendela se díky tomuto průvodci můžete vydat i za hranice Brna. Poukazuje například na Mendelův ojedinělý nezdar na znojemském gymnáziu, nebo také na letní sídlo Augustiniánů v Šardicích, které se stalo centrem rozvoje vinařství.

Mám velkou radost, že se díky tomuto praktickému projektu, srozumitelnému pro všechny generace, podařilo propojit co nejvíc rysů Mendelovy osobnosti. Na jednu stranu je Mendel všestranný vědec světového formátu, který předběhl o několik desetiletí svou dobu, na druhou stranu to byl také duchovní, jenž se zasadil o morální i kulturní rozvoj Brna,“ připomněl opat Evžen Martinec,
zakladatel Mendelova muzea Masarykovy univerzity a spoluautor mapy.

První vydání hráškově zeleného bedekru bude mít náklad deset tisíc kusů. Distribuovat se bude zdarma zejména na festivalu Mendel je… o víkendu 19. – 21. července nebo Noci vědců 27. září. Obdrží jej také žáci všech jihomoravských škol. Mapa je také volně ke stažení na stránkách institucí nesoucí Mendelův odkaz.

Na přípravě mapy a textů spolupracovali: Jiří Dušek, Evžen Martinec, Ondřej Dostál, Jiří Sekerák a Jana Turčínková. Vydala Hvězdárna a planetárium Brno ve spolupráci se společností Sun Drive u příležitosti Mendelových narozenin v roce 2019. Součást projektu Jihomoravský kraj fandí vědě.

 

Publikováno 17. 7. 2019 09:14

 


 

 • st
  24. července
 • 10:00
  Lucie: tajemství padajících hvězd 3D
  digitárium - školní pořad pod hvězdnou oblohou
 • 10:00
  Léto na konci vesmíru
  exploratorium - prohlídka výstavy
 • 16:00
  O snědeném Měsíci
  digitárium - veřejnost
 • 17:00
  Pozorování Slunce
  7m kopule
 • 18:00
  Vzhůru na Měsíc! 3D
  digitárium - veřejnost
 • 18:30
  Jóga
  exploratorium - speciální pořad
 • 20:00
  Vzhůru na Měsíc! 3D
  digitárium - veřejnost
 • 21:30
  Pozorování večerní oblohy
  astronomická pozorovatelna
 • čt
  25. července
 • 16:00
  O snědeném Měsíci
  digitárium - veřejnost
 • 17:00
  Pozorování Slunce
  7m kopule
 • 18:00
  Vzhůru na Měsíc! 3D
  digitárium - veřejnost
 • 20:00
  Vzhůru na Měsíc! 3D
  digitárium - veřejnost
 • 21:30
  Pozorování večerní oblohy
  astronomická pozorovatelna