Děkujeme!

V pátek i v sobotu dorazilo na náš Festival vědy s RWE celkem 4600 návštěvníků, docházející reakce jsou vesměs pozitivní.

Když jsme před třemi roky poprvé festival organizovali, hustě pršelo. Minulý rok v sobotu odpoledne vysvitlo Slunce. Letos nám sprchnulo jen v pátek ráno. Takže příští rok bude konečně festival zalitý Sluncem.

Nezapomeňte přitom, že už 25. září je Noc vědců! Své brány otevře

Tak se přijďte podívat!

nocvedcu

Co, kdy a jak?

Festival se koná v pátek 11. září od 9 do 15 hod., resp. v sobotu 12. září od 9 do 17 hodin. Vstup zdarma.

Aktuální zprávy na www.facebook.com/hvezdarna.brno

Festival se koná za každého počasí. Pokud bude jasno, pak v okolí Hvězdárny a planetária Brno na Kraví hoře, v případě deště uvnitř budovy.

Program je vhodný pro mladé i staré, hlavně vědychtivé návštěvníky. Na prohlídku si rezervujte nejméně 2 hodiny.

Každou celou hodinu začíná ve festivalovém stanu Divadlo vědy. Na program v pátek mají přednost registrované školy. Kapacita stanu je přibližně 200 lidí.

K cestě doporučujeme tramvaj č. 4, která jede kolem hlavního vlakového nádraží, náměstí Svobody nebo České. Pojedete-li autem, musíte zaparkovat na náměstí Míru. Cesta ke hvězdárně je v době festivalu uzavřena!

Festival vědy s RWE 2015

Festival vědy s RWE se zase blíží. Už můžeme pomalu, ale jistě začít tuto akci označovat přídomkem „tradiční“ – všechny předchozí ročníky se povedly, zájem ze strany diváků roste a tak jsme se snažili pro blížící se víkend 11. a 12. září znovu uchystat zajímavý program slibující nevšední, velkolepé zážitky. Zapište si tyto termíny do diáře! Místem konání je opět Hvězdárna a planetárium Brno.

Cílem je přesvědčit veřejnost o významu vědy, o tom, jak je důležité vymýšlet, spouštět a dotahovat do konce všechny malé i velké projekty, které mají smysl. Věda pohání společnost směrem kupředu a proto je třeba jí dopřát prostor, jaký si zaslouží.

IMG_3333

Festival vědy s RWE není jenom o získávání nových informací ze světa biologie, fyziky, chemie, astrofyziky a mnoha dalších oborů. Je to především o zábavě! Proto neváhejte přijít i společně s přáteli, s přítelem či přítelkyní, s manželem nebo manželkou nebo s celou rodinou. Vědci vám dají nahlédnout do svých kuchyněk a budou se snažit ukázat to nej ze svých oborů. Čeká vás seznámení s mnoha objevy a technologiemi, čekají vás efektivní exhibice a experimenty, čeká vás setkání se zajímavými lidmi, kteří mají bohatou představivost a hlavu plnou nápadů.

Uvidíte nejnovější policejní vozidlo vybavené moderními telekomunikačními a počítačovými technologiemi, určené pro činnost řídícího týmu v různých krizových situacích. Seznámíte se s počátky genetiky a spatříte pokusy Johanna Gregora Mendela.  Dozvíte se něco o tom, jak vzniká tlak a jaké nečekané účinky může mít na věci kolem nás a na naše vlastní těla. Ochutnáte pokrmy molekulární kuchyně. Uvidíte ruční zbraně používané Armádou České republiky a vyřešíte několik vojenských operací na taktickém počítačovém simulátoru. Vyzkoušíte si něco z praxe archeologa a seznámíte se osobně s římským legionářem. Budete dojit krávy, jíst pochutiny z naklíčených semen rostlin, hrát si s lasery, koukat na sluneční skvrny a tak dále a tak dále.

Festival vědy s RWE je prostě akce pro všechny, kdo mají fantazii. V pátek 11. září budou hlavními návštěvníky žáci a studenti základních a středních škol, v sobotu 12. září pak dospělí a rodiny s dětmi. Pro jistotu opakujeme, že akce se koná v interiéru a v okolí Hvězdárny a planetária Brno. Vstup je zdarma! 

IMG_3684

Na koho se můžete těšit?

Vše vědecké, výzkumné a badatelské předvedou Akademie věd České republiky, Divadlo fyziky ÚDiF,  Hvězdárna a planetárium Brno, Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje (ÚO Brno), Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Masarykova univerzita, Mendelova univerzita v Brně, Městská policie Brno, Moravské zemské muzeum, VIDA! science centrum, Univerzita obrany, Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně, Vysoké učení technické v Brně, ZŠ Novolíšeňská, Zetor Gallery.

Záštitu nad Festivalem vědy RWE laskavě poskytli: Mikuláš Bek – rektor Masarykovy univerzity, Jiří Drahoš – předseda Akademie věd České republiky, Ladislav Havel – rektor Mendelovy univerzity v Brně, Bohuslav Přikryl – rektor Univerzity obrany, Pavel Suchý – rektor Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, Petr Štěpánek – rektor Vysokého učení technického v Brně, Petr Vokřál – primátor statutárního města Brna.

IMG_3145

Na co se také můžete těšit?

Archeologický ústav AV ČR
Jak víme, kde máme kopat? Lze dělat archeologii ze vzduchu? Co lze vyčíst z kostí? Jak vznikne rekonstrukce z neidentifikovatelného artefaktu? Odpovědi na podobné otázky naleznete u stánku Archeologického ústavu, kde si budete sami moci vyzkoušet i něco z praxe archeologa. Zároveň budete mít možnost pozdravit se s římským legionářem, který vám možná půjčí i  svůj meč či helmu. Jak myslíte, že byla těžká? Přijďte pocítit archeologii na vlastní kůži.

Hvězdárna a planetárium Brno
Sice budeme mít plno práce s organizací celého festivalu, ale za pěkného počasí se v naší historické kopuli podíváte na Slunce. Třeba budeme mít štěstí a zahlédneme i nějakou tu sluneční skvrnu. Co jsou vlastně zač? Mají vliv na naši náladu? Může nám Slunce nějak hrozit?

Knihovna Jiřího Mahena v Brně
Může být věda zábavná? Může být věda v obrázkových knížkách či fotografiích? Můžeme vědu načíst? Odpověď na to, jak přírodu a její tvory můžete poznat i prostřednictvím knížek pro děti či dospělé, najdete na stánku Knihovny Jiřího Mahena v Brně. Tvorečci malí ještě menší, kteří se neochvějně zapsali do knih pro děti a mládež, najednou vypadli z knížek….hledejte, najděte a vraťte je zpět.

Masarykova univerzita
Znáte kromě Slunce, žárovky a světlušky i jiná tělesa, která svítí? Copak jste ještě neviděli svítit vlaštovičník, kůru citrusů nebo kůru jírovce? Přijďte se seznámit se záhadným pojmem bioluminiscence.  Za pěkného počasí bude otevřena i astronomická pozorovatelna.

Mendelova univerzita
Návštěvníci se dozví a prakticky si vyzkouší zajímavosti z mnoha oborů, kterými se Mendelova univerzita v rámci své činnosti zabývá. Nebude nouze o ochutnávky, připraveny budou ukázky naklíčených tradičních i netradičních semen. Rostlinolékaři představí významné škůdce a také mikroskopické preparáty patogenů polních a zahradních plodin. Hmyz nemusí jen škodit, ale může být i užitečný ve formě lidské potravy. Specialisté předvedou návštěvníkům, jak se jedna z velmi oblíbených hraček může pomocí vhodného programu proměnit ve funkčního robota, který se dokáže pohybovat v prostoru a rozpoznávat různé objekty.

IMG_3514

Městská policie Brno
Dorazí „štábní vozidlo“ upravené pro činnost řídícího týmu pro mimořádná opatření a nejrůznější krizové situace. Vozidlo je vybaveno nejmodernější telekomunikační a počítačovou technologií umožňující např. online sledování polohy vozidel MP Brno prostřednictvím GPS, připojení na městský kamerový systém, zaznamenávání vozidel, která stojí v rozporu se zákonem, rozpoznávání registračních značek vozidel a jejich ověření v databázi apod. Nezapomene se ani na nově otevírané Dopravní hřiště Riviéra.

Moravské zemské muzeum
Centrum Mendelianum Moravského zemského muzea představí a nabídne ukázku ze svého vzdělávacího programu. Návštěvníci se budou moci seznámit s počátky genetiky spojenými se slavnými pokusy Johanna Gregora Mendela, poznají strukturu květů hrachu i jestřábníku i principy jeho hybridizačních experimentů. Současně ale mohou pomocí jednoduchých pokusů získat představu o současné molekulární biologii a genetice, která na objevy J. G. Mendela, světoznámého občana města Brna, navazuje.  

Ústav fyziky materiálů AV ČR
Napínavé povídání o veličinách, z nichž jedna se měří ve voltech a druhá v pascalech. Zajímavé pokusy ukazující účinky elektrického i mechanického napětí. Ukázky neobvyklého až překvapivého chování materiálů. Napětí na Festivalu vědy? Uvidíte ho!

Ústav přístrojové techniky AV ČR
První český laser vytvořil brněnský Ústav přístrojové techniky. Vědci vám předvedou své laserové hračky a ukážou, jak pozoruhodné laserové světlo je.

Univerzita obrany
Vyzkoušejte si střelecké dovednosti na laserovém trenažéru. Vyřešte vojenské operace na taktickém počítačovém simulátoru VBS 2. Podívejte se na ruční zbraně používané v Armádě České republiky. Přesvědčte se o možnostech ženijního vojska při odstraňování výbušného materiálu za pomocí pyrotechnického robota.

VIDA! science centrum
Pojďte si vyzkoušet, jakými různými způsoby může tlak vznikat a jaké nečekané účinky může mít na věci kolem nás a především na naše vlastní těla.

Fakulta chemická VUT
U stánku chemiků budou k vidění klasické kousky a pokousky na které jsou návštěvníci již zvyklý a na které se chodí podívat, jako každý rok přidáme i něco nového.

Veterinární a farmaceutická univerzita
Ukážeme, jak a čím se při výuce baví studenti VFU Brno, a to jak v oblasti veterinární medicíny, veterinární hygieny a ekologie, tak ve farmacii. Připravíme něco z molekulární kuchyně, šipkou uspíme krávu a zadojíme si na čas.

Zetor Gallery
Zetor Gallery návštěvníkům přiblíží, jak se testují traktory Zetor i jak se testovaly v minulosti. Proč je testování traktorů tak důležité? Třeba kvůli bezpečnosti řidiče. Víte, že legendární Crystal byl v šedesátých letech jako první traktor na světě vybaven bezpečnostní kabinou se sníženou hladinou hluku pod 85 decibelů?! Ukážeme Vám například crash test z roku 1954 ale i traktor současný.

IMG_3718

Koncert 2’16“ a pol: Vesmírna odysea: dětská soudobá opera, William Basinski (USA)
Unikátní audiovizuální představení v planetáriu symbolicky uzavře Festival vědy a zároveň zahájí festival Itch My Ha Ha Ha. První část je vlastně chytře poskládaná koláž hudebních témat a melodií, jehož provedení se ujme více než dvacetičlenný dětský orchestr. V druhé části vystoupí vůbec poprvé v České republice významný představitel současné klasické i experimentální hudby William Basinski. 

 

Co se odehraje v Divadle vědy?

Divadlo vědy se bude odehrávat v improvizovaném stanu před Hvězdárnou a planetáriem Brno s kapacitou přibližně dvě stě míst. Každý program trvá 40 minut. Školní výpravy si mohou místa na vystoupení Divadla vědy v pátek 11. září 2015 rezervovat přes objednávkový systém Hvězdárny a planetária Brno od pondělí 25. srpna – www.hvezdarna.cz/program


Pátek 11. září 2015
Vstup na představení mají přednostně registrované školy.

9.00 Veselá chemie v kuchyni – Vysoké učení technické
Pojďme se spolu podívat do kuchyně a zjistěme, co by mohlo posloužit k chemickým pokusům.

10.00 Dejte mi pevný bod – Akademie věd České republiky
Jak těžké je udržet vše v rovnováze? Těžištěm představení je těžiště. Balancuje na hranici sil, které jen tření udržuje v klidu. Ne však na dlouho. Poznejte síly, které s vámi denně hýbají. Vystoupení Divadla fyziky ÚDiF.

11.00 VIDA! science centrum
Dělám tlaky, dělej taky! Máte někdy pocit, že jste pod tlakem? A jaké by to bylo, kdybychom všechen ten hrozný tlak naráz odstranili? Ulevilo by se Vám? Pojďte s námi vyzkoušet, že s tlakem to není vůbec jednoduché, ale bez něj je to nemožné!

12.00 Svět hadíma očima – Akademie věd České republiky
Infračervené záření je věcí vítanou, když nás zahřívá, i proklínanou, když zahřívá planetu. Pohlédněte na svět infračervenýma očima a podívejte se na teplo zblízka v představení Úžasného Divadla Fyziky ve spolupráci s ÚPT AV ČR.

13.00 Molekulární strava – Vysoké učení technické
Speciální dobroty přímo před očima diváků včetně ochutnávek – jahody jako rajská, malinové špagety, nebo drink co se dá kousat a spoustu jiných jedlých pokusů


Sobota 12. září 2015
Vstup volný, bez možnosti registrace.

9.00 Veselá chemie v kuchyni – Vysoké učení technické
Pojďme se spolu podívat do kuchyně a zjistěme, co by mohlo posloužit k chemickým pokusům.

10.00 Dejte mi pevný bod – Akademie věd České republiky
Jak těžké je udržet vše v rovnováze? Těžištěm představení je těžiště. Balancuje na hranici sil, které jen tření udržuje v klidu. Ne však na dlouho. Poznejte síly, které s vámi denně hýbají. Vystoupení Divadla fyziky ÚDiF.

11.00 Dělám tlaky, dělej taky! – VIDA! science centrum
Máte někdy pocit, že jste pod tlakem? A jaké by to bylo, kdybychom všechen ten hrozný tlak naráz odstranili? Ulevilo by se Vám? Pojďte s námi vyzkoušet, že s tlakem to není vůbec jednoduché, ale bez něj je to nemožné!

12.00 Svět hadíma očima – Akademie věd České republiky
Infračervené záření je věcí vítanou, když nás zahřívá, i proklínanou, když zahřívá planetu. Pohlédněte na svět infračervenýma očima a podívejte se na teplo zblízka v představení Úžasného Divadla Fyziky ve spolupráci s ÚPT AV ČR.

13.00 Molekulární strava – Vysoké učení technické
Speciální dobroty přímo před očima diváků včetně ochutnávek – jahody jako rajská, malinové špagety, nebo drink co se dá kousat a spoustu jiných jedlých pokusů

14.00 Veselá chemie v kuchyni – Vysoké učení technické
Pojďme se spolu podívat do kuchyně a zjistěme, co by mohlo posloužit k chemickým pokusům.

15.00 Dejte mi pevný bod – Akademie věd České republiky
Jak těžké je udržet vše v rovnováze? Těžištěm představení je těžiště. Balancuje na hranici sil, které jen tření udržuje v klidu. Ne však na dlouho. Poznejte síly, které s vámi denně hýbají. Vystoupení Divadla fyziky ÚDiF.

16.00 Dělám tlaky, dělej taky! – VIDA! science centrum
Máte někdy pocit, že jste pod tlakem? A jaké by to bylo, kdybychom všechen ten hrozný tlak naráz odstranili? Ulevilo by se Vám? Pojďte s námi vyzkoušet, že s tlakem to není vůbec jednoduché, ale bez něj je to nemožné!

17.00 Molekulární strava – Vysoké učení technické
Speciální dobroty přímo před očima diváků včetně ochutnávek – jahody jako rajská, malinové špagety, nebo drink co se dá kousat a spoustu jiných jedlých pokusů

To a mnoho dalšího bude možné shlédnout na Festivalu vědy s RWE. Vstup na všechny akce je zdarma.