Festival vědy s ABB

Už je tady zase! Nevěříte? V pátek 8. září a v sobotu 9. září několik desítek odborníků z brněnských vysokých škol, akademických pracovišť i vzdělávacích institucí odhodí masky vážených vědců a s malými i velkými návštěvníky zahájí hravý Festival vědy. Místem konání tentokráte bude areál Dopravního hřiště Riviéra Brno. Vstup je i nadále zdarma!

  • Kdy? V pátek 8. září a v sobotu 9. září od 9.00 do 18.00
  • Kde? V areálu Dopravního hřiště Riviéra Brno.
  • Za kolik? Zadarmo!
  • Kdo? Snad všechny vědecké instituce působící v našem městě!

Hvězdárna a planetárium Brno pořádá Festival vědy již několik roků. Narůstající zájem, jak ze strany veřejnosti, tak i jednotlivých vzdělávacích či vědeckých institucí, nás letos přivedl k zásadnímu rozhodnutí. Přesouvám se z Kraví hory do areálu Dopravní výchovy Riviéra Brno. Téměř neomezení prostorové možnosti slibují, že to bude úžasná podívaná! Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno a generální organizátor Festivalu vědy s ABB

Festival vědy představí jak odborné, tak populárně-vědecké instituce působící ve městě Brně. Cílem přitom není poučovat, nýbrž inspirovat a názorně předvést, že věda je tu proto, aby se nám lépe žilo. Prezentovat se budou mj. Akademie věd České republiky, Hasičský záchranný sbor JMK (ÚO Brno), Hvězdárna a planetárium Brno, Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Masarykova univerzita, Mendelova univerzita v Brně, Městská policie Brno, Moravské zemské muzeum, Starez Sport Brno, Univerzita obrany, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, VIDA! science centrum, Vysoké učení technické v Brně, FabLab Brno, SAKO Brno, Technické muzeum v Brně…

Hlavním partnerem letošního Festivalu vědy je společnost ABB, technologický průkopník a přední světový dodavatel v oblasti elektrotechnických výrobků, robotiky a pohonů, průmyslové automatizace a energetiky. Na českém trhu působí ABB již 25 let, v současné době zde má 7 výrobních závodů, z toho 3 jsou v Brně, 4 výzkumná a rozvojová centra a 2 inženýrská centra a zaměstnává více než 3500 zaměstnanců. Jednou z hlavních priorit ABB v oblasti společenské odpovědnosti je podpora a rozvoj mladých talentů, zejména v technických oborech, a popularizace vědy a techniky, i proto se stala hlavním partnerem letošního Festivalu vědy.

Záštitu nad Festivalem vědy laskavě poskytl rektor Masarykovy univerzity, předsedkyně Akademie věd České republiky, rektor Mendelovy univerzity v Brně, primátor statutárního města Brna, hejtman Jihomoravského kraje, rektor Univerzity obrany, rektor Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně a rektor Vysokého učení technického v Brně.

Na co se mohou návštěvníci také těšit?

Společnost ABB představí robota YuMi, prvního skutečně spolupracujícího robota na světě, který dokáže pracovat s lidmi na stejných úkolech při zajištění jejich bezpečnosti, Microsoft HoloLens, brýle pro virtuální realitu, a Collaboration Table, moderní manažerský nástroj, který automaticky sbírá data z různých zdrojů, a to data historická i aktuální v reálném čase, přičemž interaktivní 3D KPI aplikace pak intuitivně zobrazuje klíčové informace.

Genetika je velká hra života na Zemi, přijďte si tedy s Mendelianem geneticky zařádit! O tom vás přesvědčí Moravské zemské muzeum. Ústav fyziky materiálů AV ČR představí ukázky neobvyklého až překvapivého chování materiálů. Městská policie Brno ukáže něco málo z „technických vymožeností“, které využívá ke své práci – mobilní kamerový systém, k výuce strážníků i široké veřejnosti ve střelbě – mobilní laserovou střelnici a k vzdělávání strážníků i široké veřejnosti v oblasti dopravní výchovy – interaktivní tabuli se zkušebním zařízením. VIDA! science centrum nabídne během festivalu vědy program MAG(net)ICKÁ PŘITAŽLIVOST. Těšte na výrobu magnetické plastelíny či homopolárních motorků, extra silné neodymové magnety a science show s elektromagnetickými experimenty.

Studenti Veterinární a farmaceutické univerzity Brno nechají návštěvníky nahlédnout za oponu farmaceutického i veterinárního řemesla – chybět nebude třeba věštění z rentgenových snímků, rostlinné pexeso nebo příprava léků „naživo“. Hasiči předvedou mobilní operační středisko, které bude reálně na místě vysílat síly a prostředky v případě mimořádné události po celém Jihomoravském kraji. Univerzita obrany letos nabídne ukázky simulačních technologií. Návštěvníci si mohou otestovat své dovednosti na laserovém střeleckém trenažéru a simulátoru vojenských operací Virtual Battlespace 2. K vidění budou ukázky práce pyrotechniků s použitím pyrotechnického robota. Nejmladší návštěvníci si mohou užít skákací hrad.

Na akci nebudou chybět ani chemici z Vysokého učení technického v Brně. Můžete se těšit na spoustu zajímavých chemických pokusů, k těm co již znáte, přidají několik nových a pokusí se se vší parádou představit svět gelů. Knihovna Jiřího Mahena nabídne na Festivalu vědy ukázku didaktických pomůcek a hraček, návštěvníci si vše budou moci sami vyzkoušet a osahat. Ukáže, jak se efektivně dají tyto pomůcky použít nejen při hraní, ale zejména při vzdělávaní dětí. Technické muzeum v Brně představí aktivity spojené s motorismem a při této příležitosti připomene letošní 30. výročí nového Masarykova okruhu. Návštěvníci budou plnit zábavně naučné úkoly týkající se okruhu a pak se mohou vyfotit na motorce s větrem ve vlasech, popř. vyzkoušet pocit na stupních vítězů.

To a mnohem více zažijete na Festivalu vědy s ABB, který se koná v pátek 8. září a v sobotu 9. září 2017 v areálu Dopravního hřiště Riviéra Brno. Vstup zdarma – pro malé, velké i největší.

festival_vedy_2017_A4